Święto Miłosierdzia Bożego
Na uroczystą sumę odpustową o godz. 12.00 przybyły piesze pielgrzymki z Ząbkowa i sokołowskiej Konkatedry. Mszy św. przewodniczył ks. płk Henryk Polak w koncelebrze z ks. kan. Krzysztofem Kisielewiczem, kustoszem Sanktuarium. Na uroczystość przybyli księża z całego dekanatu sokołowskiego na czele z ks. dziekanem prał. Andrzejem Krupą.
Ks. Henryk Polak wygłosił kazanie, nawiązujące do jego pracy jako kapelan żołnierzy polskich w Polskim Przedstawicielstwie Wojskowym przy NATO i Unii Europejskiej w Brukseli. Wyraził ubolewanie, że wiara ludzi na zachodzie Europy zanika. Konfesjonały zamienia się na schowki rupieci, kościoły na kawiarnie lub biblioteki lub inne miejsca użyteczności publicznej. Ksiądz z Polski traktowany jest jednak z szacunkiem. Ludzie chcą się u niego spowiadać i dają świadectwo, że jeszcze nie wszystko jest stracone. Pan Jezus pokłada w nas Polakach nadzieję, że przeciwstawimy się tej fali laicyzacji. Nie bez powodu przekazał właśnie polskiej zakonnicy orędzie o Bożym Miłosierdziu. Jeszcze w naszych kościołach są kolejki do spowiedzi, a w chwili rozdawania komunii św. ławki są puste – stwierdził. Mówił o ogromnej miłości miłosiernej Boga w stosunku do nas, ale także o potrzebie naszej miłości do bliźnich. Zachęcał do konkretnych uczynków miłosierdzia wobec tych, którzy zawinili wobec nas, aby w geście przebaczenia np. ofiarować za nich Komunię świętą.
Ks. Henryk wykorzystywał swoją funkcje kapelana do propagowania obrazków z Jezusem Miłosiernym i koronką do Bożego Miłosierdzia. Żołnierze z różnych krajów Europy i Ameryki zabierali je ze sobą i uczyli się tej modlitwy, którą można uprosić u Boga wiele łask.
Na zakończenie Mszy św. odpustowej została odmówiona Litania do Miłosierdzia Bożego, a następnie wyruszyła uroczysta procesja dookoła Sanktuarium. Uczestniczyli w niej liczni parafianie oraz goście z okolicznych parafii. Odśpiewano uroczyste Te Deum laudamus i ks. A. Krupa pobłogosławił zebranych Najświętszym Sakramentem. Po zakończeniu uroczystości wierni mogli oddać cześć relikwiom św. s. Faustyny, św. Jana Pawła II i bł. ks. Machała Sopoćki.
Podobnie podczas Godziny Miłosierdzia licznie zebrani wierni modlili się koronką do Miłosierdzia Bożego, dziękowali, przepraszali i błagali Jezusa Miłosiernego o łaski darowania win i kar za grzechy. Podczas Eucharystii w Godzinie Miłosierdzia kaznodzieją był również ks. pułkownik. Oprawę muzyczną zapewnił tradycyjnie chór parafialny prowadzony przez Hannę i Mirosława Grochowskich. Uroczystości były transmitowane przez Katolickie Radio Podlasie.
Tekst i zdjęcia: Bożena Zdzieborska