Sześć wieków parafii Kożuchówek
Podczas Eucharystii dziękowano za sześc wieków istnienia wspólnoty parafialnej, wspominając w modlitwie wszystkich fundatorów, budowniczych kolejnych kościołów, duszpasterzy, parafian. Miejscowy proboszcz ks. kan. dr Zbigniew Średziński oraz przedstawiciele parafii poprosili ks. Biskupa o sprawowanie Mszy św. jubileuszowej.
W homilii Pasterz przypomniał historię parafii Kożuchówek. Dziękował za sześćset lat istnienia tej wspólnoty. „Dzisiaj stajemy ze szczególną modlitwą wdzięczności za 600-letnią historię parafii pw. św. Wawrzyńca w Kożuchówku. Łatwiej zauważamy to, co widoczne dla oczu, ale wiemy, że jeszcze cenniejsze i trwalsze jest dobro niewidoczne, które kryje się w ludzkich sercach. (…) Dziękując ludziom za wierność, za modlitwę i wspieranie na różne sposoby dzieł parafialnych, dziękujemy w pierwszym rzędzie Panu Bogu, bo hojnie słał tu swoje błogosławieństwo. Jemu też chcemy zawierzyć przyszłość waszej parafii” – powiedział ks. Biskup. Odniósł się również do Liturgii Słowa, a zwłaszcza do słów Ewangelii przypominających przypowieści o zagubionej drachmie i zaginionej owcy. W tym kontekście przypomniał prawdę o miłosierdziu Bożym: „Wszyscy potrzebujemy miłosierdzia. Ono jest w Chrystusowym Kościele, w sakramentach”.
Mszę św. poprzedził koncert organowy w wykonaniu Rafała Sulimy z Białegostoku oraz wystąpienie ks. kan. dra Zenona Czumaja, który przypomniał historię parafii.
W uroczystościach udział wzięli parafianie, byli proboszczowie, kapłani związani z parafia Kożuchówek oraz zaproszeni goście. Słowa gratulacji i życzeń wyraziła Elżbieta Sadowska – Starosta Powiatu Sokołowskiego. Odczytała również list od Senatora RP Waldemara Kraski.
Wspólnota przygotowywała się do jubileuszu parafii przez ośmiodniowe Misje prowadzone przez ks. kan. Dariusza Kujawę – kustosza Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim.
Pierwszy kościół w Kożuchówku (dawnej: Kożuchowo) wzniesiono przed 1419 rokiem, ponieważ w tym właśnie czasie pojawia się w dokumentach ks. Mikołaj – pleban z Kożuchówka. Według wizytacji przeprowadzonej w 1663 r. przez ks. Waleriana Rożewskiego pierwszy kościół nosił wezwanie św. Wawrzyńca, a jego dokument fundacyjny był już zaginiony. Przypuszczalnie fundatorami świątyni byli właściciele wsi – Kożuchowscy h. Pierzchała I (jednym z nich był Jakub z Kożuchowa). W 1458 roku plebanem tej parafii był ks. Trojan, a w latach 1470-1488 tę funkcję pełnił ks. Piotr. W 1534 r. pleban kożuchowski ks. Mikołaj doprowadził do uregulowania spraw granicznych związanych z „poświętnym kościelnym”. W 1606 r. Krzysztof Wąż dziedzic Patrykoz ufundował w kościele pw. św. Wawrzyńca altarię pw. św. Krzyża. Pierwszy, drewniany kościół – w czasie wojny północnej (1700-1721) – został ograbiony przez Szwedów, a następnie spalony 24 kwietnia 1709 roku.
Następny kościół został zbudowany kosztem miejscowej szlachty w 1716 roku. Konsekrował go w święto św. Wojciecha 23 kwietnia 1747 roku ks. Franciszek Antoni Kobielski (1679-1755), biskup łucki i brzeski (1739-1755). W 1786 roku restaurował go własnym sumptem kanonik kijowski ks. Jan Leon Wojewódzki h. Abdank z Wojewódek k. Sokołowa Podl., ówczesny proboszcz (ok. 1773-1804). Drewniany kościół spłonął dnia 29 sierpnia 1802 roku. Kolejna świątynia została zbudowana w latach 1803-1804 roku staraniem wspomnianego ks. Jana Leona Wojewódzkiego h. Abdank i jego następcy kanonika lubelskiego ks. Grzegorza Mystkowskiego (zm. 1948), który był tutaj proboszczem w latach 1804-1848. Jego konsekracji w dniu 26 maja 1816 roku dokonał ks. Wojciech Leszczyc Skarszewski (1743-1827), biskup lubelski (1805-1824). Kościół ten został przeniesiony w pobliże cmentarza, a następnie rozebrany w 1987 roku. Do XIX wieku głównymi kolatorami kożuchowskiej parafii były rodziny Kożuchowskich, Wążów, Włodkowskich i Zawadzkich.
Obecny, murowany kościół pw. św. Wawrzyńca został zbudowany w latach 1953-1960, pod kierunkiem ks. Wacława Gajowniczka (1906-1987), ówczesnego proboszcza (1944-1982), według projektu architekta W. Rzepeckiego.
tekst – ks. Marcin Gołębiewski
zdjęcia – Monika Kanabrodzka