„To Maryja przez dziesięciolecia prześladowań nie pozwoliła na zniszczenie ducha polskiego” – 3 Maja w Siemiatyczach –
Przy pięknej pogodzie, wśród bało-czarownych barw świętowano w Siemiatyczach rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystą Mszę Świętą odprawiono w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli. Koncelebrze przewodniczył biskup senior Antoni Dydycz. Przy Stole Pańskim stanęli też ks. Tadeusz Kocuk, ks. Łukasz Gołębiewski, ks. Tomasz Szmurło, ks. Piotr Wójcik. Wśród wiernych uczestniczących w Eucharystii obecni byli przedstawiciele władz, delegacje zakładów pracy i poczty sztandarowe.
W homilii Bp. Dydycz wspominał burzliwe i krwawe losy Polski i Polaków. Podkreślał przy tym jak ważne dla naszej Ojczyzny były odniesienia do Matki Najświętszej. Mówił on o pieśni „Bogurodzica”, która przez wieki była dla Polaków jak hymn narodowy. Przypomniał, że pierwszy w naszych dziejach order nosił tytuł Immaculata tj. Order Niepokalanej i przez wiele lat był najwyższym odznaczeniem nadawanym w Rzeczpospolitej. Mówił: „Można było doprowadzić do politycznego kryzysu, można było nawet niszczyć państwo, ale pozostał naród – naród, który miał swoją Matkę. A naród, który miał swoją Matkę nie mógł się poddać. To Maryja przez lata niewoli, przez dziesięciolecia prześladowań, czuwała nad nami i nie pozwoliła zniszczenie ducha polskiego”
Po Mszy Św. aktor Jerzy Zelnik i Drohiczyńskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej wraz z orkiestrą zaprosili do wysłuchania koncertu „Dom rodzinny, Ojczyzna”. Staranni dobrany repertuar i wykonanie na najwyższym poziomie wprawiły zebranych w nieukrywany zachwyt. Artystów nagrodzono brawami na stojąco, wykonawcom podziękowano też kwiatami.
Tradycyjnie po zakończeniu uroczystości w kościele mieszkańcy Siemiatycz i okolic zebrali się przy pomniku Tadeusza Kościuszki. Ta część obchodów rozpoczęła się przemarszem delegacji i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie z przemówieniem wystąpił burmistrz Piotr Siniakowicz. Nie tylko mówił o historii Polski i wadze dokonań naszych przodków, zwracał też uwagę na dzisiejszy patriotyzm. Podkreślił rolę mieszkańców, organizacji pozarządowych, sportowców, artystów i pasjonatów w kształtowaniu wizerunku miasta. Podziękował za obecność zarówno w kościele jak i przy pomniku, za udekorowanie domów flagami, za kokardy w barwach narodowych wpięte w klapy. Podkreślał, że to jest właśnie patriotyzm i przez takie zachowania wychowujemy kolejne pokolenia Polaków. Do mieszkańców Siemiatycz i zebranych gości w imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego zwrócił się Jerzy Leszczyński. Wyraził on ogromny podziw dla przygotowanych uroczystości, szczególne słowa uznania kierował do młodzieży. Następnie przedstawiciele władz, zakładów pracy, instytucji i organizacji złożyli symboliczne kwiaty pod pomnikiem. Na zakończenie tej części miejskich uroczystości zaprezentowali się członkowie Siemiatyckiego Towarzystwa Hippicznego „Szwadron”. Stowarzyszenie od kilku lat ubogaca miejskie uroczystości i przybliża mieszkańcom niepowtarzalny klimat polskiej kawalerii.
Po południu odbył się koncert w wykonaniu Szkoły Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara w Siemiatyczach, Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Podlasie” i Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej. Na placu przed Szkołą Muzyczną można było usłyszeć utworzy polskich kompozytorów w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej, dzieci i młodzież z Małego Podlasia jak zawsze zachwycali tańcem, strojami, energia i zaangażowaniem. Kiedy kolejne pary z Małego Podlasia zaczynały tańczyć do melodii granych przez swoich kolegów i koleżanki ze Szkoły Muzycznej można było przekonać się, jak uzupełniają się te dwie formacje.
3 maja był czasem modlitwy za Ojczyznę, dziękowania za opiekę Matki Najświętszej. Był też okazją do rodzinnych spotkań, dziadkowie, rodzice i dzieci wspólnie brali udział w miejskich uroczystościach patriotycznych, które były wspaniałą lekcją patriotyzmu.
Agnieszka Bolewska – Iwaniuk [ksAP/Drohiczyn]