Uczczono 225. rocznicę bitwy pod Grannem
24 lipca 1792 roku pod Grannem i leżącej na przeciwległym brzegu Bugu wsi Krzemień (w Gm. Jabłonna Lacka) doszło do ostatniej bitwy wojsk polsko – litewskich w wojnie w obronie Konstytucji 3 Maja. Po stronie polskiej walczyły wtedy dwa oddziały 10 Regimentu Koronnego oraz 200 kawalerzystów. W potyczce na terenie cmentarza zginęło wówczas pięćdziesięciu polskich żołnierzy. Dla uczczenie tych wydarzeń przygotowano uroczystość, której głównym punktem była Msza Św. pod przewodnictwem JE Tadeusza Pikusa Biskupa Drohiczyńskiego.
W kościele pw. Św. Jana Chrzciciela wiernych powitał proboszcz ks. dr Grzegorz Jabłoński przypominając, że uroczystości są hołdem dla twórców i obrońców Konstytucji 3 Maja, powitał poczty sztandarowe, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, parafian, turystów i gości.
W homilii ks. bp Tadeusz Pikus przypomniał krwawe losy naszej Ojczyzny, Jej kolejne rozbiory i wielkich patriotów, którzy w obranie wolnej Ojczyzny życie oddawali. Przypomniał, że bitwa pod Grannem i Krzemieniem była walką zwycięską, w której polsko-litewskie wojska powstrzymały wojska rosyjskie idące na Warszawę. Pomimo bohaterstwa walczących żołnierzy wojnę o Konstytucję zakończono, a udziałem Polski były kolejne rozbiory. W tym miejscu Biskup zwrócił uwagę, że budowanie szczęścia Ojczyzny, społeczeństwa i każdego z nas możliwe jest tylko z Bogiem, a naród Polski choć na wiele lat stracił miejsce na mapie nie dał się zniewolić, bo była w nim wiara w Boga i wierność wartościom chrześcijańskim. Dalej mówił – Przeżywając czas własnych narodzin i czas śmierci przede wszystkim przeżywamy wraz z Chrystusem czas zmartwychwstania. (Pełen tekst homilii można przeczytać TUTAJ)
Historię bitwy pod Grannem i Krzemieniem przypomniał Janusz Marzewski prezes Stowarzyszenia Strzelców Kurpiowskich. 225 lat temu, jak teraz było gorące lato, stan wody w Bugu był bardzo niski. 19 lipca od strony Warszawy przybył Korpus Inżynierii, który w ciągu jednego dnia zbudował most łyżwowy. Około 22 lipca przybył gen. lejtnant Michał Zabiegłło na czele wspaniałego Polskiego Wojska, przekroczył Bug, zajął pozycję i oczekiwał na ścigające Polaków, okrutne wojska moskiewskie. Przybył z oddziałem dwustu Strzelców Kurpiowskich kpt. Sułkowski (późniejszy adiutant Napoleona), pięćdziesięciu zajęli oni pozycje na cmentarzu i w pobliskim lesie. Kiedy nad ranem rozpoczęło się starcie zbrojne, pomimo męstwa walczących Polaków na cmentarzu zginęło 50 żołnierzy. Pozostali przedarli się z kapitanem na drugą stronę Bugu, gdzie rozegrała się dalsza bitwa. Przedstawiciel Stowarzyszenia dziękował w sposób szczególny ks. Piotrowi Klejzerowiczowi, który przed kilku laty będąc proboszczem w Grannem zwrócił uwagę na zapomnianą historię miejscowości, gdzie krew przelewali obrońcy Konstytucji 3 Maja. W uznaniu zasług w upamiętnieniu miejsc pamięci narodowej na wniosek Wojewody Podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, ks. Piotr Klejzerowicz został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. W imieniu nieobecnego ks. Klejzerowicza medal z rąk Wojewody odebrał ks. bp Tadeusz Pikus.
Wojewoda Bohdan Paszkowski przyznał, że wydarzenia historyczne w wymiarze lokalnym bywają nieraz nieodkryte i taką nieodkrytą historią była do niedawna bitwa pod Grannem. Dziękował więc wszystkim, którzy pielęgnują historię i tradycję. O wadze wydarzeń, które przez 225 laty miały miejsce w Grannem i lekcji jaką powinny one być w czasach współczesnych mówili kolejno – Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Starosta Siemiatycki Jan Zalewski, Wójt Gminy Perlejewo Krzysztof Radziszewski i Wójt Gminy Jabłonna Lacka Wiesław Michalczuk.
Uroczystości w Grannem zorganizowała Gmina Perlejewo i parafia w Grannem. Patronat honorowy – Biskup Drohiczyński Tadeusz Pikus i Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski.
W niedzielę (23 lipca), uroczystości związane z rocznicą ostatniej bitwy polsko – rosyjskiej w obronie Konstytucji 3 Maja odbyły się po drugiej stronie rzeki Bug w Krzemieniu w gminie Jabłonna Lacka.
tekst i zdjęcia – Agnieszka Bolewska-Iwaniuk