Ufni w macierzyńską opiekę Maryi
Eucharystia była sprawowana w intencji pokoju w Ukrainie oraz nawrócenia Rosji. W homilii ks. Biskup nawiązał do uroczystości Zwiastowania Pańskiego oraz obchodzonego tego Dnia Świętości Życia. Przypomniał, że Kościół niezmiennie głosi Dobrą Nowinę o godności człowieka, godności ludzkiego życia, które jest święte, ponieważ jest darem Bożym, powstaje z miłości Bożej i sam Bóg jest strażnikiem jego nienaruszalności. W tym kontekście wszyscy ludzie dobrej woli, a przede wszystkim chrześcijanie są powołani, by tworzyć cywilizację życia i miłości. Jednym ze sposobów jest podejmowana Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego.
Ks. Biskup przypomniał również przesłanie z Fatimy z 1917 r. Już wtedy Matka Boża za pośrednictwem dzieci prosiła o poświecenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu. Swoją prośbę powtórzyła w roku 1929 r. Częściowo prośba ta została spełniona przez papieża Piusa XII w roku 1942. Aktu zawierzenia świata i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi w Fatimie dokonał św. Jan Paweł II w 1982 r. Powtórzył go w łączności z biskupami Kościoła katolickiego i niektórymi patriarchami prawosławnymi 25 marca 1984 r. Trzydzieści osiem lat później ponownie jednoczy się cały świat, aby w obliczu wojny w Ukrainie powierzać się macierzyńskiej opiece Maryi.
„Trzeba nam z największą troską zadbać, by nie były to tylko słowa, by za słowami szło nawrócenie z grzechów i nasze powierzenie się Niepokalanemu Sercu Maryi. Chcemy się schronić w Jej Sercu, w miejscu, gdzie rodzi się miłość i skąd wychodzi, aby leczącym bandażem opasać świat” – powiedział ks. Biskup.
Po zakończonej Eucharystii Pasterz diecezji przed obliczem figury Matki Bożej Fatimskiej w łączności z papieżem Franciszkiem, biskupami oraz duszpasterzami wszystkich krajów świata odczytał Akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.
tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski