Uroczystość Trójcy Świętej w bazylice prostyńskiej
Wzgórze prostyńskie jest wyjątkowe: wskazała je święta Anna w 1510 r. jako miejsce, w którym Bóg chce, aby powstał kościół pw. Trójcy Przenajświętszej. Od tamtego wydarzenia Prostyń wpisała się na stałe w religijną mapę Polski, jako sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i świętej Anny.
Uroczystości odpustowe rozpoczęły się w sobotę przed uroczystością Trójcy Świetej Eucharystią i adoracją Najświętszego Sakramentu. Wieczorem przybyły do sanktuarium piesze pielgrzymki: grupa z Sadownego, licząca około 120 osób pod przewodnictwem ks. Pawła Błaszczyka oraz grupa z parafii Stoczek, Kamionna, Ostrówek, Łochów pod przewodnictwem ks. Pawła Hryniewickiego licząca ponad 200 pątników. Po posiłku przygotowanym w ogrodzie przy plebanii, pielgrzymi wzięli udział w Mszy Świętej, sprawowane przez ks. kan. Ryszarda Zalewskiego, ks. kan. Krzysztofa Maksimiuka, ks. kan. Zbigniewa Grabowskiego, ks. Pawła Błaszczyka i ks. Pawła Hryniewickiego. Kazanie do zebranych wygłosił ks. Mariusz Boguszewski. Mówił on o tajemnicy Trójcy Świętej i o potrzebie równania człowieka do najlepszych, czyli najpierw do Boga. Podczas Mszy Świętej użyto kielicha, podarowanego przez pątniczkę, która wierzy, że przed prostyńskim Tronem Łaski w ubiegłym roku otrzymała dar uzdrowienia. Po Mszy miał miejsce obrzęd tradycyjnej koronacji koronami św. Anny. O godz. 21.00 odbył się Apel ku czci Trójcy Przenajświętszej, a następnie Adoracja Eucharystyczna – „Bazylika Pełna Wiary” oraz Droga Krzyżowa. Na Mszę św. o północy przybyli też ułani 10 Pułku Ułanów Litewskich z Zaręb Kościelnych na czele z proboszczem ks. Andrzejem Dmochowskim, Jednostka Strzelecka 5001 ZS „Strzelec” Józefa Piłsudskiego pod dowództwem sierżanta ZS Michała Józefowskiego z Kołodziąża oraz harcerze z 14 drużyny harcerskiej „Sokoły” z Prostyni. Mszę celebrowali ks. kan. Andrzej Dmochowski i ks. Mariusz Boguszewski.
Centralne uroczystości odpustu Trójcy Przenajświętszej w Prostyni odbyły się w niedzielę. Zebranych powitał proboszcz i kustosz sanktuarium ks. kan. Ryszard Zalewski. Sumie odpustowej w intencji parafian i pielgrzymów przewodniczył pasterz diecezji drohiczyńskiej ks. bp Tadeusz Pikus. Współcelebransami byli: ks. kan. Ryszard Nicpoń z Łochowa, ks. Henryk Boguszewski z Moskwy, ks. kan. Józef Skorodiuk z Siedlec, ks. Mariusz Boguszewski oraz ks. Tomasz Szmurło – sekretarz Księdza Biskupa. Odśpiewano pieśń dziękczynną z koronki do Trójcy Przenajświętszej ł Biskup Drohiczyński w wygłoszonej homilii przypomniał, działanie o trzech Osób Boskich, z stwórczej, odkupieńczej i uświęcającej. Podkreślił, że tylko człowiek, który potrafi miłować i akceptować siebie, może prawdziwie kochać drugiego człowieka.
W uroczystościach uczestniczyli członkowie parafialnej Akcji Katolickiej i Oazy Rodzin. Podczas nabożeństwa posługę w konfesjonałach pełnili księża z parafii Prostyń i sąsiednich parafii. Po zakończeniu Mszy św. wielu pielgrzymów przyjęło tradycyjną koronację Koronami Świętej Anny, oraz obeszło na kolanach główny ołtarz. Niedzielne modlitwy przed Tronem Łaski zakończyły się Apelem eucharystycznym o godz. 21.00.
Zwieńczeniem 40-godzinnego nabożeństwa była Msza św. w poniedziałek o godz. 12.00, podczas której odbyła się rocznica Pierwszej Komunii św. dzieci z klas III. Uroczystościom przewodniczył ks. prał. Czesław Mazurek, który 54 lata temu w Prostyni rozpoczynał swoją kapłańską posługę. Wraz z nim celebrował ją ks. kan. Krzysztof Maksimiuk. Kazanie wygłosił ks. Mariusz Boguszewski.
Przed Tron Łaski od pięciuset lat przybywają wierni. Tu szukają pocieszenia i tu odnajdują spokój. Tak jest niezmiennie od wieków. „Chcesz doznać Łaski, jedź do Prostyni”, mawiają.
Ewa Jakubik [ksAP/Drohiczyn]