Uroczystości pogrzebowe śp. ks. ppor. Zenona Kondrata
Żałobnej Mszy św. przewodniczył ks. bp Tadeusz Pikus, który na początku Eucharystii podziękował, za życie i posługę zmarłego Kapłana. Zwrócił uwagę na krzyż cierpienia, który przez wiele lat dźwigał śp. ks. Zenon, zachowując przy tym pogodę ducha.
Homilię wygłosił ks. bp Antoni Dydycz. Zwracając się do uczestników pogrzebu, szczególnie obecnego rodzeństwa i rodziny, przypomniał życiorys zmarłego Kapłana. Istotnym faktem, który niewątpliwie wpłynął na dalsze życie śp. ks. Zenona, była przymusowa służba wojskowa w czasie studiów seminaryjnych w jednostce w Bartoszycach. Odbywał ją wraz z ks. Jerzym Popiełuszką. Z tej racji otrzymał medal bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz stopień podporucznika. Kaznodzieja zwrócił uwagę na artystyczną duszę ks. Zenona. Cytował jego poezję.
Posłuchaj fragmentu homilii:
Na zakończenie Eucharystii słowa wdzięczności wyraziła siostra Zmarłego s. Barbara Kondrat ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo. Wspominając postać brata przypomniała wskazówki, które pozostawił jej, kiedy wchodziła na drogę powołania zakonnego: czytać Pismo Święte i słuchać przełożonych, nie wiązać się z nikim i z niczym poza Jezusem, im więcej w życiu krzyża, tym jaśniejszy blask zmartwychwstania.
W imieniu kolegów kursowych przemówił ks. prał. Janusz Łoniewski. Przez ostanie lata życia opiekował się i dbał o śp. ks. Zenona. Jak przypomniał razem rozpoczynali kapłańska drogę i niejako razem ją kończą.
Ciało śp. ks. Zenona Kondrata spoczęło na cmentarzu parafialnym w Chojewie.
Z racji na fakt, iż śp. ks. Zenon otrzymał stopień oficerski, w uroczystościach udział wzięła udział Kompania Wojska Polskiego.
Ks. Zenon Kondrat urodził się 20.11.1947 r. w Bodaczkach. Do Szkoły Podstawowej uczęszczał w Bodakach. Liceum Ogólnokształcące ukończył w Ciechanowcu (1961-1965). W 1965 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. W latach 1966-1968 odbył Zasadniczą Służbę Wojskową w Bartoszycach. Święcenia diakońskie otrzymał w Drohiczynie 3 listopada 1971 r. Święcenia kapłańskie przyjął w Łubinie Kościelnym 11 czerwca 1972 r. z rąk ks. bp. Władysława Jędruszuka.
Kapłańską drogę ks. Zenona wypełniały wikariaty w parafiach: Śledzianów (1972-1974), Perlejewo (1974-1976), Dziadkowice (1976-1978), Dołubowo (1978-1981), Boćki (1981-1981). Jako rezydent posługiwał w Chojewie (1983-2007), a następnie w Brańsku. Odszedł do Domu Ojca 12 czerwca 2017 r. w wieku 69 lat.
tekst i zdjęcia ks. Marcin Gołębiewski