Uroczysty jubileusz sióstr Salezjanek w Sokołowie Podlaskim
W niedzielę 25 września wspólnota Córek Maryi Wspomożycielki – Sióstr Salezjanek w Sokołowie Podlaskim zorganizowała uroczyste obchody jubileuszu 150 – lecia założenia zgromadzenia i 100 – lecia pobytu w Polsce, w tym 91 lat w Sokołowie.
Do tego miasta Siostry Salezjanki przybyły w październiku 1930 r. na zaproszenie ks. Ślosarczyka, a od stycznia 1931 r. zaczęły prowadzić kuchnię, szatnię i dział gospodarstwa domowego przy szkole salezjańskiej Od roku szkolnego 1937/38 w drewnianym budynku przy ul. Wolności zaczęły prowadzić Prywatne Gimnazjum Żeńskie, a 18 czerwca 1939 r. prymas August Hlond poświęcił wybudowany przez niespełna dwa lata nowy gmach przy ul. Polnej. W czasie II wojny światowej Niemcy urządzili w nim wojskowy szpital. Pod koniec okupacji siostry otrzymały od władz miasta barak przy ul. Sadowej z przeznaczeniem na ochronkę. Uruchomiły w nim przedszkole oraz kurs kroju i szycia. 1 września 1944 roku w budynku przy ul. Polnej otwarto Gimnazjum i Liceum Towarzystwa Salezjańskiego. W listopadzie 1945 r. Siostry przeniosły się do tegoż budynku, prowadząc tam „Jednoroczny Kurs Przysposobienia Zawodowego” (kroju i szycia) oraz przedszkole i internat dla dziewcząt. W 1948 r. komunistyczne władze rozwiązały Gimnazjum i Liceum Salezjańskie. W jego pomieszczeniach siedzibę znalazła państwowa szkoła podstawowa. W 1950 r. władze zamknęły „Jednoroczny Kurs Przysposobienia Zawodowego”, a w 1952 r. internat dla dziewcząt. Próbowano upaństwowić przedszkole, ale dzięki uporowi rodziców przetrwało do października 1962 r., kiedy to brutalnie je zamknięto. Jednak siostry, proszone przez rodziców, zaczęły sprawować nad dziećmi opiekę świetlicową i żłobkową w sposób nieformalny. Prowadziły też katechezę. W1987 r. Siostry Salezjanki przeniosły się do nowego domu przy ul. Kosowskiej, w którym są do dnia dzisiejszego. Obecnie prowadzą przedszkole i katechizują w szkołach.
Jubileuszowe dziękczynienie rozpoczęło się kościele pw. św. Jana Bosko, gdzie s. Brygida Żurawska, przełożona sokołowskiej Wspólnoty, powitała licznie przybyłych, w tym gości spoza Sokołowa. Zebrani wysłuchali informacji na temat historii i współczesności Zgromadzenia i jego charyzmatu. Przekaz ustny był wzbogacony prezentacją multimedialną. Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Wujek SDB, w latach 2013-2019 Przełożony Inspektorii Warszawskiej pw. św. Stanisława Kostki. W homilii wskazywał na ślady Boga w życiu salezjanek, mówił o ich zaangażowaniu w realizację powołania, staraniach, aby dzieci żyły mądrze, pożytecznie, kochając Boga i ludzi. Życzył, aby ziarno zasiewane w kolejne pokolenia wychowanków przynosiło plon. Liturgię Mszy Świętej uświetnił chór stworzony na tę okazję, a złożony z absolwentów i ich rodzin oraz pracowników Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek.
Dalsza część obchodów miała miejsce w hali sportowej ZS nr 1. Tam zaproszeni goście, wychowankowie i ich rodziny, sympatycy, przyjaciele i parafianie mogli wzmocnić siły „salezjańskim bigosem”, słodkim poczęstunkiem, kawą i herbatą, a następnie uczestniczyć w dalszym wspólnym radosnym świętowaniu. Rozpoczęło je odśpiewanie przez chór hymnu 100 – lecia, po czym siostra Anna Pytka, dyrektor przedszkola, zaprosiła zebranych do obejrzenia pantomimy „Sen o lataniu”. W pantomimie wykonawcami byli: aktualnie uczęszczające do przedszkola dzieci z rodzicami, absolwenci z rodzinami, sympatycy i współpracownicy salezjanek, nauczyciele pracujący w przedszkolu.
W kilku odsłonach przedstawienia zostało ukazane, jak dziecko dorasta w rodzinie wspierane charyzmatem Sióstr Salezjanek. Stając się osobą dorosłą, a później rodzicem, może przekazać sens tego charyzmatu swoim dzieciom, gdyż tylko mając skrzydła – solidne fundamenty wiary i wychowania można nieść dobro i wspierać swoją rodzinę, jak również otaczający świat, w którym od zarania trwa walka dobra ze złem. Przedstawienie dostarczyło wielu wzruszeń i zostało gorąco przyjęte przez obecnych.
W dalszej części wydarzenia przyszedł czas na podziękowania różnym grupom i osobom z kręgu rodziny salezjańskiej i wspólnoty wychowawczej przedszkola, brawa dla dobrodziejów i sympatyków, wspominanie osób, wydarzeń i dzieł. Był też czas na wypowiedzi gości. Prowadzący jubileuszową akademię Joanna i Piotr Denisiukowie zachęcali do spisywania swoich przemyśleń, wspomnień, świadectw z czasu spędzonego z siostrami.
Po fanfarach i degustacji tortu rozpoczął się festyn, z czego najbardziej cieszyły się dzieci, mogące korzystać z „dmuchańców” i innych atrakcji. Dużym powodzeniem cieszyła się fotobudka. Z zainteresowaniem oglądano też galerię zdjęć i kroniki. Młodzież i wszyscy czujący się młodo zostali zaproszeni do integracyjnych tańców. Z kolei „dawne przedszkolaki” miały okazję spotkać się z siostrami, które pracowały kiedyś w Sokołowie i przyjechały na obchody: s. Łucja Sulska, s. Anna Siara, s. Barbara Kozłowska, s. Dorota Czyżewska.
Tekst: Jadwiga Ostromecka
Zdjęcia: Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek