W Drohiczynie świętowano Odzyskanie Niepodległości przez Polskę
W Drohiczynie obchody Święta Niepodległości trwały przez kilka dni, a całe miasteczko w tym wyjątkowym czasie przybrane było w biało-czerwone flagi. Już 7 listopada montaż słowno-muzyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowali podopieczni i pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Putkowicach Nadolnych. Uroczyste apele zorganizowano w szkołach na terenie gminy, a uczniowie Szkoły Podstawowej w Drohiczynie wzięli udział w Biegach Niepodległości w Siemiatyczach.
W niedzielę, 10 listopada w historycznej stolicy Podlasia do Święta Niepodległości dołączyli liczni goście – z całej Polski przyjechali motocykliści ze Stowarzyszenia Kocham Polskę, dotarła delegacja 14 Batalionu Obrony Pogranicza z Hajnówki, strażacy z OSP Drohiczyn, obecni byli przedstawiciele Polonii: Wileński Bard – Wiktor Dulko z przyjaciółmi, Bożena Worono – Polka z Lidy na Białorusi. W obchody włączyli się mieszkańcy, z pocztem sztandarowym – uczniowie Szkoły Podstawowej w Drohiczynie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, samorządowcy z burmistrzem Drohiczyna – Wojciechem Borzymem i wójtem Perlejewa – Jakubem Wierzbickim. Obecny był bp senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus i proboszcz parafii katedralnej w Drohiczynie Wiesław Niemyjski i proboszcz parafii w Grannem ks. Janusz Szymański.
W niedzielne późne popołudnie, grupa ta zebrała się przy ośrodku kultury w Drohiczynie, skąd niosąc zapalone pochodnie i śpiewając pieśni patriotyczne wszyscy przeszli na Górę Zamkową, gdzie znajduje się Pomnik Niepodległości. Tam po odśpiewaniu Hymnu Państwowego odbył się apel poległych, złożono wieńca, zapalono znicze, głos zabrali przedstawiciele gospodarzy i gości, a dzieci zaśpiewały pieśni przygotowane specjalnie na tę uroczystość. W przygotowanie tego wyjątkowego spaceru historycznego zaangażowali się wszyscy uczestnicy, apel poległych przygotowali nauczyciele i dyrekcja Szkoły Podstawowej w Drohiczynie.
Kolejnym punktem niedzielnego świętowania był koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu zespołu Ferajna z Hoovera. W ośrodku kultury na tym niezwykłym wydarzeniu muzyczno – patriotycznym spotkali się mieszkańcy całej okolicy. Zebrani – słuchali i wspólnie śpiewali. Witając zgromadzonym Rafał Siwek dyrektor MGOK Drohiczyn zaznaczył, że trzy lata zabiegał o to by, Ferajna z Hoovera przyjechała do Drohiczyna, w tym roku się to udało. Koncert był wyjątkowym widowiskiem, muzyczną podróżą ukazującą bolesne losy Polski ale zachęcającą do radowania się z tego, że dziś żyjemy w wolnej Ojczyźnie. Po występie odbyła się Wieczornica Patriotyczna.
Motocykliści, którzy przybyli na Podlasie z całej Polski, wcześniej wzięli udział w Mszy Św. w kościele w Grannem, gdzie wysłuchali koncertu Chóru Cantata z Ciechanowca i Karoliny Zielińskiej z Opery Bałtyckiej. Złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku w Miodusach Pokrzywnych upamiętniającym Żołnierzy Niezłomnych i w Drohiczynie przy tablicy poświęconej śp. Wiktorowi Węgrzynowi twórcy Rajdu Katyńskiego.
Liczna obecność motocyklistów była też okazją do podsumowania tegorocznych rajdów, w których docierali do miejsc ważnych dla Polski i Polaków.
Także w poniedziałek, 11 listopada w Katedrze w Drohiczynie sprawowana była Msza św. z modlitwą o Boże błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. Po Mszy św. w intencji Ojczyzny – złożono kwiaty przy Pomniku Niepodległości na Górze Zamkowej.
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk