W hołdzie powstańcom styczniowym
Mszy św. w intencji poległych powstańców w kościele parafialnym w Tokarach przewodniczył ks. bp Piotr Sawczuk. Przybyłych gości powitał miejscowy proboszcz ks. Mariusz Rosłon. Nawiązując do napisu na tablicy upamiętniającej powstańców styczniowych zaznaczył, że po 157 latach w Tokarach ma miejsce ponownie koncentracja polskich sił, tym razem duchowych, którzy pragną oddać hołd zasłużonym bohaterom. Homilię wygłosił ks. bp Antoni Dydycz.
Posłuchaj homilii ks. bpa Antoniego Dydycza:
Śpiewy podczas Eucharystii zapewnił Chór Leśników Puszczy Białowieskiej.
Spotkanie w Wyczółkach rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu narodowego. Prof. Józef Maroszek przedstawił historię oddziału powstańczego Romana Rogińskiego stacjonującego właśnie w Wyczłókach. Wystąpienia gości przeplatane były śpiewem pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóry Leśników Puszczy Białowieskiej oraz Chóru Polskiego „Zgoda” działającego przy Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego. Wyznaczone osoby odsłoniły tablicę pamiątkową, której poświęcenia dokonał ks. bp Piotr Sawczuk oraz ks. bp Antoni Dydycz.
Tablica nawiązuje do postaci Romana Rogińskiego – jednego z najwybitniejszych dowódców Powstania Styczniowego. W 1862 r. został mianowany na komisarza województwa podlaskiego. Po walkach w okolicach Białej Podlaskiej 4 lutego 1863 r. przeprawiał się przez Bug w okolicach Niemirowa. Przybył do Wyczółek i stąd, 6 lutego 1863 r. wyruszył z tysiącosobowym oddziałem na Bitwę Siemiatycką. Odział powstańczy składał się głównie z ochotników z Południowego Podlasia.
W spotkani udział wzięli przedstawiciele duchowieństwa, władz rządowych i samorządowych, służb mundurowych, harcerzy oraz lokalnej społeczności. Na uwagę zasługuje obecność działaczy społecznych Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego oraz harcerzy Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej im. R. Traugutta w Brześciu na Białorusi.
Uroczystość i tablica pamiątkowa w Wyczółkach są przedsięwzięciem prywatnych grup pasjonatów Podlasia i historii. Patronat honorowy nad uroczystością objął poseł na Sejm, przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu Piotr Babinetz.
tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski