W trosce o świętość kapłanów
Zanim przybyli księża stanęli przy ołtarzu, mieli okazję wysłuchać na auli seminaryjnej referatu zatytułowanego Miłosierdzie Boże a kapłaństwo w myśli bł. ks. Michała Sopoćki, który wygłosił ks. bp Henryk Ciereszko – biskup pomocniczy Archidiecezji Białostockiej. Przypomniał, że posługa kapłańska ze swej natury jest posługą miłosierdzia. Kapłaństwo ma swoje źródło w Miłosierdziu Bożym. Kapłaństwo Chrystusa wpisuje się w Boży zamysł i dzieło zbawienia człowieka, które jest najwyższym przejawem Bożego Miłosierdzia. Bóg ze swego Miłosierdzia przewidział kapłaństwo Jezusa Chrystusa, by poprzez nie przywrócić jedność z ludźmi, zbawić ich i tak wyświadczyć im swe Miłosierdzie. W tym sensie można mówić, że Miłosierdzie było motywem zaistnienia kapłaństwa Jezusa Chrystusa oraz sakramentu kapłaństwa, jako uczestnictwa w Jego kapłaństwie, jako środka uobecniania dzisiaj owoców kapłańskiego dzieła Chrystusa w świecie. Sakrament kapłaństwa sam w sobie jest źródłem łask Miłosierdzia najpierw dla kapłanów a przez nich dla wiernych. Przez kapłańską posługę Bóg zsyła na wiernych swe Miłosierdzie, szczególnie w sakramentach świętych. Również sposób wykonywania posługi kapłańskiej ma ukazywać prawdę o Miłosierdziu Boga.
Podczas Eucharystii homilię wygłosił ks. prał. Janusz Łoniewski. Zachęcił przybyłych kapłanów, aby pamięcią sięgnęli do dnia swoich święceń i przypomnieli sobie przeżycia, plany i marzenia, jakie w tamtym momencie im towarzyszyły. Wskazał, że ciągle potrzeba wracać do tego, co ważne w kapłaństwie, umacniać w sobie kapłańską tożsamość oraz powracać do pierwotnej gorliwości. Na tle kapłaństwa starotestamentalnego nakreślił profil kapłana Nowego Testamentu, który jest wybranym przez Pana sługą, narzędziem w Jego ręku, którym Pan posługuje się do przeprowadzenia swoich zbawczych panów. Tożsamość kapłana dobrze określa stwierdzenie zaczerpnięte z II Modlitwy Eucharystycznej „Dziękujemy Ci, że nas wybrałeś, abyśmy stali przed Tobą i Tobie służyli”. W tym kontekście kaznodzieja zwrócił uwagę na znaczenie trzech kluczowych wyrażeń: postawa wdzięczności, stanie przed Panem oraz służba. Wdzięczność jest pokornym uznaniem szczególnego faktu miłości Bożej wobec kapłana. Stać przed Panem oznacza zająć postawę gotowości, otwartości na Boga, stać przy ołtarzu, przy nauce Kościoła, chodzić Bożymi ścieżkami, chętnie się modlić. Postawa służby wraża się w ofiarowaniu swojego czasu, sił i talentów. Sługa troszczy się o sprawy Pana, rozszerzanie Jego Królestwa. Jest gotowy na wezwanie Pana, by pójść do szkoły, stanąć przy ołtarzu, na ambonie, służyć w konfesjonale, być do nieustannej dyspozycji Boga i ludzi.
Na zakończenie ks. Leszek Tymoszuk odczytał Akt Zawierzenia. Tradycyjnie podczas tego dnia składano życzenia kapłanom obchodzącym w tym roku swoje jubileusze. Do grona srebrnych jubilatów należą ks. Maciej Łukaszewicz, ks. kan. Krzysztof Malinowski oraz ks. Leszek Tymoszuk. Złotym jubilatem jest ks. prał. Janusz Łoniewski. Diamentowy jubileusz kapłaństwa obchodzą ks. kan. Stanisław Falkowski, ks. prał. Bogusław Kiszko, ks. kan. Jan Komosa, ks. prał. Leon Pawluk, ks. kan. Jan Wasilewski. Księża jubilaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz okolicznościowe błogosławieństwa papieskie. W imieniu jubilatów przemówił ks. prał. Leon Pawluk. Przypomniał, że Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów związany jest rocznicą śmierci pierwszego biskupa drohiczyńskiego ks. bpa Władysława Jędruszuka. Został ustanowiony przez jego następcę ks. bpa Antoniego Dydycza.
Po Eucharystii delegacja kapłanów na czele z księżmi Biskupami udała się do krypt pod katedrą, aby pomodlić się za spoczywających tam księży, przede wszystkim za ks. bpa Władysława Jędruszuka, którego 28. rocznica śmierci przypada w tym roku.
tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski