Wdzięczni za dar Chrystusowego Kapłaństwa
W homilii ks. Biskup podkreślił, że Wielki Czwartek jest dniem, w którym cały Kościół pochyla się z wdzięcznością nad tajemnicą Chrystusowego Kapłaństwa i tajemnicą wszczepienia w nie wybranych ludzi. W nawiązaniu do Liturgii Słowa zauważył, jak starotestamentalne proroctwo z Księgi Proroka Izajasza zostało wypełnione przez Chrystusa, który jawi się jako Syn Boży, Mesjasz, Zbawiciel świata. „Chrystus, oddając życie za lud, oczyścił go od grzechów i uświęcił. Ten lud ma teraz udział w proroczym namaszczeniu Jezusa, którego Ewangelię – Dobrą Nowinę przyjmuje z wiarą” – powiedział ks. Biskup. Wskazał również na znaczenie oleju namaszczenia, który człowiek przyjmuje w sakramencie chrztu świętego. Łączy ono człowieka z Chrystusem i udziela łaski wiary oraz włącza w kapłaństwo powszechne ludu Bożego. Istnieje również kapłaństwo ministerialne, w które wybrani, powołani przez Pana mężczyźni, zostają włączeni poprzez święcenia.
Kaznodzieja zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo, na jakie narażone są osoby powołane, w postaci pokusy przypodobania się światu oraz rezygnacji z bycia znakiem sprzeciwu wobec niego. „Na pewno w dłoniach takiego sługi moc Chrystusa pozostanie, ale czy Chrystus będzie w jego sercu, skoro sercem zawładnął świat? To krótki zarys dramatu przeżywanego przez tych, którzy próbują zmieścić w swoim sercu i Boga i świat, i myślą, że to możliwe” – podkreślił ks. Biskup.
Wyraził również radość i wdzięczność z faktu spotkania na uroczystej Mszy św. Krzyżma w tak licznym gronie, co przez ostatnie dwa lata było ograniczone z powodu pandemii. Pasterz diecezji dziękował księżom za ich posługę w tym trudnym czasie. „Chcę wam bardzo serdecznie podziękować za waszą wierność Panu Bogu i za waszą służbę gorliwą ludowi Bożemu. Stawiała ona przed wami w ostatnich 2 latach dodatkowe wymagania, by mimo pandemii docierać do wszystkich, służyć wszystkim i wszystkich umacniać; by nawet na kwarantannie i izolacji nie zamykać serca i nie słabnąć w gorliwości. Dziękuję za waszą autentyczną troskę o zbawienie dusz, za elastyczną dyspozycyjność w codziennym posługiwaniu, za wytrwałe szukanie zagubionych i utwierdzanie pobożnych; za waszą modlitwę i za waszą wiarę, a także za waszą cierpliwość i milczące znoszenie przykrości”.
Ks. Biskup podkreślił również liczny udział służby liturgicznej, która wraz z duszpasterzami przybyła na wielkoczwartkową uroczystość. Część z nich bezpośrednio służyła przy ołtarzu. W sumie obecnych było ponad 140 ministrantów, lektorów oraz ceremoniarzy.
Podczas liturgii miały miejsce dwa istotne momenty. Pierwszym z nich było odnowienie przyrzeczeń kapłańskich, jakiego dokonali przybyli księża w obecności ks. Biskupa. Kolejny ważny obrzęd to poświecenie oleju chorych oraz oleju krzyżma. Msza Krzyżma to jedyna liturgia w ciągu całego roku, podczas której dokonuje się w sposób uroczysty poświecenia oleju.
Na zakończenie Eucharystii kanclerz Kurii ks. prał. Zbigniew Rostkowski przestawił nominaty kanonickie. Ks. bp Piotr Sawczuk tą godnością wyróżnił następujących kapłanów: kanonikami gremialnymi Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej zostali: ks. Piotr Jurczak oraz ks. Jarosław Rzymski; kanonikami honorowymi tejże Kapituły: ks. Mariusz Bartosiak oraz ks. Dariusz Kucharek; kanonikiem nadliczbowym zaś ks. Jerzy Paczuski. W Podlaskiej Kapitule Kolegiackiej kanonikiem gremialnym został mianowany ks. Dariusz Kujawa, kanonikiem honorowym zaś ks. Krzysztof Janowic.
Wręczenie stosowych dekretów miało miejsce na auli seminaryjnej. Poprzedził je moment świątecznych życzeń. W imieniu kapłanów diecezji drohiczyńskiej wielkanocne życzenia obecnemu ks. bp. Piotrowi Sawczukowi, jak również biskupom seniorom, złożył ks. prał. Bogusław Kiszko. Pomimo trudnej sytuacji spowodowanej tragizmem wojny na Ukrainie życzył pokoju i radości, które płyną od Zmartwychwstałego Chrystusa. Ks. Biskup natomiast w słowach życzeń podkreślił wartość wiary w moc Zmartwychwstałego Pana. To ona pozwala przetrwać najtrudniejsze warunki. Przy tej okazji podziękował również kapłanom za ich zaangażowanie w pomoc, jaką niosą uchodźcom. Jak zauważył, osoby te potrzebują pomocy nie tylko materialnej, ale również wsparcia duchowego.
Spotkanie zakończyła wspólna agapa na refektarzu seminaryjnym.
tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski