Wdzięczni za dar świątyni
Z tej okazji uroczystej Mszy św. w katedrze przewodniczył bp Piotr Sawczuk. Homilię wygłosił ks. kan. Zenon Czumaj. Nawiązał w niej do bogatej, aczkolwiek tragicznej, historii drohiczyńskiej katedry. Przypomniał, że została ona poświęcona przez bp. łuckiego Stefana Bogusława Rupniewskiego w pierwszą niedzielę po Objawianiu Pańskim 1723 r. Uroczystość Objawiania Pańskiego przywołuje na pamięć postać trzech Mędrców, którzy nie odnaleźli obiecanego Mesjasza w bogatym pałacu Heroda w Jerozolimie, ale na prowincji, w grocie, w ubogim miasteczku Betlejem. Nawiązując do tego faktu, kaznodzieja podkreślił, że za bogato zdobionymi świątyniami budowanymi w XVIII w. często kryła się religijność i pobożność płytka i fasadowa. Doświadczenie zubożenia, jakiego doznała katedra w wiekach późniejszych, w pewien sposób pobudziło serca wiernych do zbliżenia się do Boga i pogłębienia wiary. Przywołał również nazwiska świętych i błogosławionych związanych z drohiczyńską katedrą.
Uroczystość zgromadziła kanoników Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej na czele z jej prepozytem ks. prał. Zbigniewem Rostkowskim, kapłanów z diecezji drohiczyńskiej, siostry zakonne, alumnów oraz wiernych świeckich. Na uwagę zasługuje obecność pocztów sztandarowych Państwowej Straży Pożarnej z Siemiatycz oraz Koła Łowieckiego „Cyranka” z Drohiczyna. W barwnych strojach przybyli członkowie Bractwa Matki Bożej z Góry Karmel z Bielska Podlaskiego oraz Bractwa Mężczyzn św. Józefa z Sarnak.
Witając przybyłych gości miejscowy proboszcz oraz dziekan drohiczyński ks. kan. Wiesław Niemyjski podkreślił obecność w kościele katedralnym relikwii: św. Jana Pawła II, św. Andrzeja Boboli, bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego oraz bł. Stefana Wyszyńskiego. Ich relikwiarze zostały na ten dzień umieszczone przy ołtarzu głównym.
W uroczystości udział wzięły dzieci drohiczyńskiej parafii przygotowujące się do I Komunii Świętej. Na zakończenie Eucharystii biskup pobłogosławił ich książeczki do nabożeństwa.
Zgodnie z tradycją rocznica poświęcenia kościoła katedralnego jest okazją do wyrażenia wdzięczności osobom zaangażowanym w życie wspólnot parafialnych tworzących diecezję. Z tej racji bp Piotr Sawczuk odznaczył medalem Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej zasłużone osoby.
Medal złoty otrzymała Mirosława Płocka z parafii w Zembrowie w dowód uznania za świadectwo chrześcijańskiego życia, za promocję ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa oraz za troskę o ekologiczną edukację młodego pokolenia oraz Teresa Rzymska z parafii Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim w dowód uznania za świadectwo chrześcijańskiego życia, za zaangażowanie w życiu religijnym parafii sokołowskich, za aktywny udział w działalności ruchów Maryjnych oraz w pracach na rzecz diecezji drohiczyńskiej.
Medal srebrny został przyznany Bolesławie Gromek, Henrykowi Lipka-Chudzikowi, Tadeuszowi Sikorskiemu oraz Wacławowi Wierzchołowskiemu z parafii Stoczek w dowód uznania za świadectwo chrześcijańskiego życia oraz za zaangażowanie w życie religijne parafii Stoczek, jak również Małgorzacie Szalach-Nazaruk z parafii Nieciecz w dowód uznania za świadectwo chrześcijańskiego życia oraz za zaangażowanie w życie religijne parafii Nieciecz oraz za troskę o katolickie wychowanie młodego pokolenia.
Medal brązowy otrzymali parafianie z Zembrowa: Marek Banasiuk oraz Jarosław Komosa w dowód uznania za świadectwo chrześcijańskiego życia oraz za aktywny udział w życiu religijnym parafii Zembrów.
Uroczystą Eucharystię poprzedził koncert organowy w wykonaniu Karola Jurgielewicza – absolwenta Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Białymstoku.
tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski