Wdzięczni za Ojca Świętego
Zgromadzonych na Eucharystii przywitał proboszcz par. katedralnej ks. kan. Wiesław Niemyjski. Do historycznego wydarzenia sprzed 21 lat odniósł się w homilii ks. bp Antoni Dydycz. Papież swoim pobytem w Drohiczynie zakończył pielgrzymowanie na Podlasiu. Dlatego, ze szczególną mocą, jako swego rodzaju podsumowanie, zdaniem ks. Biskupa, wybrzmiało na błoniach drohiczyńskich wezwanie Ojca Świętego do jedności, wzajemnej miłość i kroczenia drogą wskazaną przez Pana. A jak jest dzisiaj i na ile zapamiętane zostało historyczne dziedzictwo Papieża Polaka?
Papież przestrzegał, że droga Kościoła nie jest drogą łatwą, analogicznie do trudu wspinaczki górskiej, szczerego poświęcenia się rodzinie, bądź zdobywania różnych sukcesów, medali. Wiedział o tym kard. Stefan Wyszyński, który pomimo pobytu w areszcie ponad 3 lata, zmęczenia ilością obowiązków był przykładem oddania się misji ewangelizacyjnej. To właśnie Kościół, jak podkreślił Biskup, jest tą przestrzenią w której znajdują się wszystkie warunki, abyśmy mogli osiągnąć życie wieczne. Ekscelencja zachęcał do korzystania z nauczania naszych Rodaków oraz dziękowania za dar życia Ojca Świętego oraz przestrzeń, jaką Pan Bóg zostawił dla słowiańskiego Papieża.
Ks. bp Piotr Sawczuk odczytał akt zawierzenia diecezji drohiczyńskiej Bogu i Maryi. Następnie w imieniu zgromadzonych życzenia imieninowe na ręce ks. bp. Antoniego złożył ks. Wiesław Niemyjski w towarzystwie siostry zakonnej oraz rodziny z par. drohiczyńskiej.
Istotnym momentem uroczystości była ceremonia odznaczenia ks. Biskupa Antoniego Dydycza, medalem Pro Bono Poloniae. Jak podkreślił Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk w przemówieniu przed uhonorowaniem: ,,Dewizą tego medalu, którym państwo polskie honoruje osoby zasłużone w kształtowaniu naszej świadomości, jest starożytna maksyma ,,verba docent exempla trahunt” (słowa uczą przykłady pociągają). Ta maksyma to jest właściwie życie Jego Ekscelencji”. Dodał, że ks. Biskup na każdym etapie życia przypomina jak być wiernym dewizie naszych przodków, która brzmi – Bóg, honor i Ojczyzna.
Na uroczystości obecni byli kapłani, siostry i bracia zakonni, alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, członkowie stowarzyszeń oraz wspólnot kościelnych. Obecni byli także przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służby mundurowe, poczty sztandarowe. Nie zabrakło przedstawicieli Wojska Wojskiego, kombatantów, rycerzy drohickich, Bractwa Kurkowego i rycerzy Grobu Bożego. Swoją obecnością zaszczycili także przedstawiciele służby zdrowia, ludzie nauki oraz twórcy kultury i sztuki. Oprawę muzyczną podczas Eucharystii zapewnił chór KOE. Zespół Pieśni i Tańca ,,Sokołowianie” podzielił się również swoim wokalnym talentem.
Po liturgii delegacje złożyły osobiście życzenia bp. Antoniemu. Wspólna agapa zakończyła obchody 21. rocznicy pobytu Jana Pawła II w historycznej stolicy Podlasia.
tekst i zdjęcia – Monika Kanabrodzka