Wielkie Święto Chleba w Ciechanowcu
18. edycja tego wielkiego dziękczynienia za plony, pracę rolników, młynarzy, piekarzy, pszczelarzy i cukierników rozpoczęła uroczysta Msza św. sprawowana w kościele pw. Trójcy Świętej w Ciechanowcu. Eucharystii sprawował ks. bp Tadeusz Pikus oraz ks. Tomasz Szmurło. Gości witał świątyni proboszcz parafii ks. Tadeusz Kryński. Lista obecnych na Eucharystii podobnie jak uczestników dalszych uroczystości była wyjątkowo długa. Obecni byli przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych oraz służby mundurowe, które były też bardzo zaangażowane w organizację uroczystości i zapewnienie bezpieczeństwa jej uczestnikom. Szczególne miejsce zajęli przedstawiciele grup obrzędowych, zespołów ludowych i oczywiście rolnicy.
W Eucharystii dziękowano Bogu za zebrane w tym roku plony i roszono o błogosławieństwo na dalszą pracę na roli. Biskup mówił w homilii – Prośmy Ducha Świętego, aby napełnił nasze serca wiarą i miłością, oraz udzielił nam daru pobożności, mądrości i odwagi. Abyśmy prowadzeni przez Boga w tym życiu przekazując chleb i pokój ludziom właściwie i z godnością korzystali z rzeczy przemijających, ale nieustannie ubiegali się o dobra wieczne.
Z kościoła do muzeum uczestnicy Święta Chleba przejechali w barwnym korowodzie bryczkami, furmankami i innymi pojazdami zaprzężonymi w piękne konie i śliczne kucyki. W zabytkowym otoczeniu dyrektor muzeum Dorota Łapiak oficjalnie zainaugurowała 18. Podlaskie Święto Chleba. Tradycyjnie zamiast przecięcia wstęgi przełamano chałkę upieczoną prze piekarzy z Ciechanowca.
Widowiskowym punktem była parada zabytkowych ciągników i lokomobil, dla miłośników mechanizacji jest to prawdziwa uczta, bo muzeum dysponuje największą w kraju kolekcją zabytkowych, sprawnych ciągników, ciągówek i lokomobili. Wśród pokazów usytuowanych w różnych miejscach skansenu były: pieczenia chleba w plenerowym piecu polowym, obrzęd święcenia zwierząt, pokazy żniwne – wyjście w pole, żęcie sierpem, koszenie kosą, odpoczynek, oborywanie przepiórki, pokaz młócenia zboża na polu przy wiatraku – pokaz młócenia cepami i młocarnią napędzaną lokomobilą. Nie zabrakł też przemarszu orszaku dożynkowego i przekazania wieńca dożynkowego starostom.
W wielu wydarzeniach widzowie mogli brać aktywny udział, ogromne zainteresowanie wzbudzała m.in. możliwość robienia równianek w zagrodzie szlacheckiej. Piękne, kolorowe równianki można było przekazać do konkursu lub zabrać ze sobą.
W wielu miejscach rozbrzmiewała też muzyka w wykonaniu zespołów folklorystycznych i kapel ludowych, na Świecie Chleba wystąpiły zespoły i kapele: ZPiT Podlaskie Kukułki z Bielska Podlaskiego, Warszawska Kapela z Targówka, Kapela Batareja. W odtwarzaniu obrzędów zwianych ze żniwami i dożynkami uczestniczyły zespoły Polne Maki z Dołubowa i Klekociaki z Bociek.
Przez cały dzień można było też zwiedzać wystawy i zabytkowe obiekty w skansenie, oraz plenerową wystawę lokomobil, ciągników i silników. To pachnące świeżym chlebem święto jest dla wielu mieszkańców i turystów nieodłącznym elementem wakacji i chętnie wracają tu co roku.
Podlasie Święto Chleba organizowane przez Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka patronatem honorowym objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk