Wierni wartościom
Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego przybliżenia historii parafii w Prostyni i jej powiązania z błogosławionym Stefanem Wyszyńskim, które zaprezentował ks. kan. Józef Poskrobko, proboszcz par. Trójcy Przenajświętszej. Następnie konferencję wygłosił ks. dr Rafał Pokrywiński. Ks. kan. Roman Kowerdziej, diecezjalny duszpasterz Wspólnot Maryjnych zachęcał do trwania na modlitwie różańcowej, natomiast ks. kan. dr hab. Tadeusz Syczewski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie podziękował wszystkim za troskę o powołania. Do idei dzieł misyjnych odniósł się ks. Mirosław Puchacz, delegat biskupa ds. Misji oraz dyrektor diecezjalny Papieskich Dzień Misyjnych.
Cecylia Ślebzak, Albertynka pochodząca z par. Sterdyń podzieliła się swoim doświadczeniem pracy w Boliwii, gdzie przebywa od 17 lat. Siostra Cecylia, pielęgniarka opowiedziała jak wygląda posługa w kraju Ameryki Południowej, o wierzeniach tamtejszej ludności, trudnych warunkach osób starszych oraz niebezpiecznych wyprawach misyjnych w głąb dżungli, gdzie nie ma światła, wody pitnej i nie dochodzi żaden sygnał. Misjonarka mówiła także o kraju ludzi radości, gdzie panuje gościnność i rodzinnie przeżywa się różne uroczystości. Na zakończenie powiedziała o wielkiej wadze wsparcia modlitewnego i materialnego, które pozwala dostrzec wartość życia ludzkiego.
Posłuchaj wypowiedzi s. Cecylii Ślebzak:
,,Po długim okresie wyczekiwania, możemy cieszyć się wyniesieniem Prymasa Wyszyńskiego do zaszczytnego grona błogosławionych, możemy zwracać się o wstawiennictwo przed Bogiem. Mamy jakieś głębokie przekonanie, że on – lepiej niż inni – rozumie polskie sprawy – zauważył bp Piotr w homilii. Biskup Sawczuk przypomniał, że ojciec bł. Stefana Wyszyńskiego pracował jako organista w Prostyni, gdzie również wziął ślub i mieszał przez jakiś czas. ,,Można powiedzieć, że jest to promocja rodzin i pokorna prośba o trwałość dzisiejszych małżeństw” – wskazał. Pasterz diecezji odniósł się także do kryzysu małżeństw, który objawia się przeżywanymi trudnościami i rozpadem związków sakramentalnych. Ten proces ciągle narasta, a jest to niewątpliwie skutek słabości wiary oraz stylu życia, jaki się upowszechnia. Zdaniem Biskupa, ludzie są bardzo mobilni, mają mnóstwo kontaktów, a nie mają często fundamentu religijnego, duchowego i moralnego. I w zderzeniu z różnymi skomplikowanymi sytuacjami, nie radzą sobie, gubią się i podejmują niewłaściwe decyzje. ,,Warto zawsze brać pod uwagę rys duchowy sanktuarium prostyńskiego, troskę o rodziny, trwałość małżeńską, dobre wychowanie, przekazywanie wartości najmłodszemu pokoleniu – dodał.
Posłuchaj homilii bpa Piotra Sawczuka:
Po Mszy św. miała miejsce Adoracja Najświętszego Sakramentu, którą poprowadził ks. kan. Roman Kowerdziej. Następnie została odmówiona część chwalebna różańca świętego. Modlitwie przewodniczył ks. kan. Wiesław Niemyjski. Rozważania były zaczerpnięte z miesięcznika Różaniec, zaś cytaty pochodziły z wypowiedzi ks. Stefana Wyszyńskiego. Czuwanie zostało zakończone Apelem Jasnogórskim. Nad organizacją spotkania czuwała m.in. Renata Przewoźnik, diecezjalna moderator Kół Różańcowych, która wyraziła wdzięczność Biskupowi za sprawowaną Eucharystię oraz wszystkim zgromadzonym na modlitwie.
tekst i zdjęcia – Monika Kanabrodzka