Wizytacja kanoniczna w Grodzisku Sterdyńskim
22 i 23 listopada biskup senior Antoni Dydycz będzie wizytował parafię w Grodzisku Sterdyńskim.
Proboszczem, tej liczącej obecnie około 800 wiernych parafii, jest ks. kan. Antoni Sieczkiewicz.
Pierwsze wzmianki o istnieniu parafii obrządku wschodniego, czyli unickiej pw. św. Michała Archanioła w Grodzisku sięgają 1604 roku. Obecny drewniany kościół został zbudowany w 1778 roku kosztem parafian. W czasie prześladowań Unii przez władze carskie, parafianie grodziscy razem ze swoim duszpasterzem ks. Ignacym Bukowickim, wiernie i bohatersko trwali w jedności z Kościołem katolickim. Niektórzy ponieśli śmierć męczeńską, a księdza proboszcza i niektórych parafian w 1867 roku osadzono w więzieniu w Siedlcach. Od 27 sierpnia do 29 października tegoż roku parafianie musieli wyżywić około 200 kozaków z końmi. W lutym 1875 roku 400 osobowy oddział płk. Dewela ponownie najechał parafię w Grodzisku, grabiąc żywność i maltretując ludność. W czasie kasaty Unii w 1875 roku kościół został zamieniony na cerkiew prawosławną.
W 1915 roku kościół został zwrócony na nowo katolikom. Jego rekoncyliacja odbyła się na podstawie dekretu biskupa siedleckiego, czyli podlaskiego Henryka Przeździeckiego w 1919 roku. On też erygował parafię rzymskokatolicką.
W czasie II wojny światowej kościół został lekko uszkodzony Kapitalny remont grodziskiej świątyni przeprowadził ks. Antoni Sieczkiewicz.. Obok kościoła stoi murowana plebania zbudowana w 1945 roku staraniem ks. Józefa Wiąckiewicza. Jej generalny remont i rozbudowę przeprowadził również ks. Antoni Sieczkiewicz.
ksAP/Drohiczyn