Wizytacja kanoniczna w parafii Łazówek
Ks. bp senior Antoni Dydycz wizytuje kanonicznie 1 i 2 czerwca parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łazówku.
Proboszczem tej parafii liczącej około 650 wiernych i będącej Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia jest ks. kan. Robert Krasowski.
Pierwszą cerkiew prawosławną ufundowali przypuszczalnie bojarzy ruscy osadzeni przez wielkiego księcia litewskiego Kazimierza Jagiellończyka. Po unii brzeskiej w 1596 roku cerkiew łazowska stała się unicką.
W latach 1771-1772 zbudowano nową cerkiew unicką. Od 1835 roku kościół filialny w Łazówku był zarządzany przez unickiego proboszcza z Seroczyna. W 1868 roku władze carskie usunęły z Seroczyna ks. Nikona Dyakowskiego. Po likwidacji unii kościół unicki został zabrany i zamieniony na cerkiew prawosławną. Do Łazówka sprowadzono prawosławnego duchownego oraz prawosławne mniszki z Wirowa.
Henryk Ignacego Przeździecki, biskup podlaski 19 listopada 1919 r. erygował łacińską parafię p.w. Wniebowzięcia NMP. Obecny kościół został wzniesiony w latach 1983-1986 przez ks. Kazimierza Żelisko. Jan Mazur, biskup siedlecki. poświęcił go 5 października 1986 roku i dokonał jej konsekracji dnia 31 lipca 1988 roku. Kościół w Łazówku jest miejscem szczególnego kultu Matki Bożej Pocieszenia. Tradycja głosi, że w połowie XVI w. dziedziczka Łazowa, w miejscu stojącego dzisiaj kościoła, zobaczyła Matkę Bożą stojącą na kamieniu, która zapraszała ją do częstej na modlitwy na tym miejscu. Zbudowano wkrótce wokół kamienia świątynię i umieszczono w niej obraz Matki Bożej Pocieszenia, który zasłynął licznymi łaskami. W 1913 roku księża prawosławni wyjęli z ołtarza Cudowny Obraz i przewieźli do klasztoru w Wirowie, pozostawiając w kościele jego kopię. W 1915 roku prawosławne mniszki, uciekając przed Niemcami, zabrały Cudowny Obraz do Moskwy, gdzie znajdował się do 1917 roku. Dalsza jego historia jest nieznana. Podjęte starania o odnalezienie w Rosji oraz Rumunii, ale nie przyniosły rezultatu. Obecny obraz Matki Bożej został namalowany w 1977 roku, staraniem ks. Kazimierza Żelisko. Poświęcenia i intronizacji Obrazu dokonał 20 maja 1977 roku biskup siedlecki Jan Mazur.
24 września 2011 roku biskup drohiczyński Antoni Dydycz ustanowił w Łazówku sanktuarium diecezjalne. 15 sierpnia 2012 r. dokonał on koronacji Matki Bożej Łazówkowskiej na prawie diecezjalnym i ustanowił pierwszą sobotę miesiąca maja dniem świątecznym ku czci Madonny z Łazówka.
ksAP/Drohiczyn