Wystawa o kapelanie „Solidarności”
Kapelanowi „Solidarności”
Bielsk Podlaski jest kolejnym przystankiem na trasie wystawy. Ekspozycję przed Ratuszem można oglądać do połowy marca. Dwanaście wielkoformatowych plansz przedstawia archiwalne zdjęcia księdza Popiełuszki z okresu młodości i duszpasterskiej działalności kapelana „Solidarności”.
– Ksiądz Jerzy Popiełuszko był niezłomnym kapelanem, który stał się symbolem walki ze zbrodniczym systemem. Mam nadzieję, że wystawa, którą dzisiaj otwieramy, przybliży oglądającym postać tego bohatera – mówił witając przybyłych na otwarcie wystawy Henryk Zalewski, kierownik Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim.
Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego, dokonał otwarcia wystawy, która ma służyć pilotowaniu ogromnego projektu powstania muzeum w Okopach.
– Wystawa nie pozwala zapomnieć o księdzu Popiełuszce, o wartościach, które propagował. Przesłanie, które głosił „Zło dobrem zwyciężaj” było bliskie wszystkim, bez względu na wyznanie – mówił Waldemar Wilczewski.
Do zebranych, w tym młodzieży szkolnej zwrócił się burmistrz Jarosław Borowski, podkreślając, że był w ich wieku, kiedy zginął ks. Popiełuszko. Kapłan bliski sercu Polaków, który za głoszenie prawdy zapłacił najwyższą cenę niech będzie dla was wzorem dążenia do prawdy i sprawiedliwości.
– Mam nadzieję, że wystawa będzie kompendium wiedzy o ks. Jerzym, jak też przybliży idee które niósł przez całe swoje życie – mówiła kurator wystawy dr Ewa Rogalewska.
Obecny na otwarciu wystawy ks. por. Zbigniew Karolak, proboszcz parafii Najświętszej Opatrzności Bożej, który został wyrwany ze studiów seminaryjnych w Drohiczynie do odbycia służby wojskowej w Bartoszycach w swoim wystąpieniu podkreślił, że został żołnierzem dziesięć lat po powołaniu do wojska ks. Jerzego. Nawiązał do rygorów, politycznej indoktrynacji i zawierzenia Stwórcy.
W oczekiwaniu na Muzeum
W czerwcu 2020 roku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie podpisany został list intencyjny o idei utworzenia „Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki” przez Fundację im. Ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Obiekt powstanie dzięki inicjatywie samorządu województwa oraz Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”, która przekazała działkę pod budowę muzeum w Okopach Muzeum Podlaskiemu. Obecnie powstaje projekt Muzeum wraz z koncepcją wystawy finansowany przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przypomnijmy, ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w Okopach k. Suchowoli jako syn Marianny i Władysława. Od 1954 roku uczył się w szkole w Suchowoli. W miejscowym kościele był ministrantem. W latach 1961-65 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Po maturze wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Po powstaniu „Solidarności” ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą celebrując Msze św. za Ojczyznę i głosząc kazania, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku był systematycznie nękany i inwigilowany przez milicję i Służbę Bezpieczeństwa. Został zamordowany jesienią 1984 roku. W 2010 roku odbyła się Jego beatyfikacja.
– Muzeum będzie opowiadać o życiu i działalności duszpasterskiej ks. Jerzego Popiełuszki, jego męczeńskiej śmierci. Ekspozycja muzealna przybliży zwiedzającym rozwój kultu kapłana męczennika oraz pamięć o nim w utrwalonej Jego spuściźnie duchowej – mówił Marek Popiełuszko zatroskany gromadzeniem pamiątek po kapelanie „Solidarności”.
Tekst i zdjęcia: Tadeusz Szereszewski