Z czym idziesz przez życie? – rekolekcje wolontariuszy
Wolontariusze zaangażowani w działalność charytatywną przy siemiatyckich parafiach pw. Wniebowzięcia NMP i pw. św. Andrzeja Boboli wzięli udział w spotkaniu rekolekcyjnym. Wielkopostny dzień skupienia zorganizowano w sobotę, 27 lutego w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czartajewie. Ćwiczeniom duchowym przewodniczył ks. Mariusz Woltański. Spotkanie rozpoczęła projekcja filmu „Księga ocalenia”. Film głęboki i dający do myślenia był punktem wyjścia do dalszych rozważań. Główny bohater opowieści w swej niełatwej wędrówce niósł plecak i z wielkim poświeceniem strzegł jego zawartości. Co niósł w plecaku? Dokąd zmierzał i dlaczego wybrał się w tę niełatwą drogę – odpowiedzi na te pytania miała przynieść uważna analiza filmu.
Kolejnym punktem rekolekcji była adoracja Najświętszego Sakramentu. W ciszy kościelnego wnętrza, wpatrzeni w Hostię wolontariusze oddali się cichej modlitwie, prywatnej rozmowie z Bogiem. W tym czasie można było też skorzystać z sakramentu spowiedzi.
W samo południe ks. Mariusz Woltański celebrował Mszę Świętą. W tym dniu Kościół wsłuchiwał się w słowa przypowieści o synu marnotrawnym z Ewangelii wg Św. Łukasza (Łk 15, 1-3, 11-32). W homilii kapłan zwracał uwagę na postać starszego syna, który często pozostaje niezauważony. Mówił o starszym bracie, który nie cieszy się z powrotu brata młodszego, nawet nie nazywa go swoim bratem, a zgotowane powitanie uważa za niesprawiedliwość. Tymczasem, tak jak powrót syna marnotrawnego cieszy ojca w tej przypowieści, tak i nawrócenie każdego grzesznika cieszy naszego Ojca w Niebie. Kapłan zauważył, że jest to jedna z dobrze znanych przypowieści ewangelicznych, ale każdy z nas powinien nie tylko znać Słowo Boże ale też nim żyć. Ks. Mariusz wrócił też w kilku zdaniach do obejrzanego wcześniej filmu, gdzie główny bohater nie rozstawał się ze swoim plecakiem, którego zawartość była dla niego bezcenna. W tym miejscu kapłan postawił pytanie – „Co jest naszym bagażem? Co niesiemy z sobą przez życie?”
Dyskusja nad tym co niesiemy z sobą przez życie, co mamy w swoich torebkach, plecakach była też przedmiotem rozmowy po Eucharystii. Uczestnicy rekolekcji zostali wcześniej poproszeni by zabrali ze sobą swoje podręczne bagaże, by sprawdzając ich zawartość spróbowali odpowiedzieć na zadane wcześniej pytanie – co niesiemy z sobą przez życie. Podczas rozmowy zwracano uwagę, jak ważny jest właściwy dobór filmów, które oglądamy. Programy telewizyjne, filmy oglądane ma małym i dużym ekranie często na długo pozostają w naszej pamięci, ważne jest więc by właściwie korzystać z tej oferty. Wśród najnowszych filmowych produkcji bez trudu znaleźć można filmy, które niosą dobry przekaz i mogą służyć umacnianiu wiary. Kilka dni wcześniej kilkunastoosobowa grupa wolontariuszy z Siemiatycz w siedleckim kinie oglądała „Cierń Boga”, który tematyką wpisuje się w przeżywaną w Kościele w Wielkim Poście tajemnicę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
Na zakończenie spotkania grupa pochyliła się nad przypowieścią o uczcie z Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 14, 15-24). Ta pogłębiona lektura tekstu biblijnego była też próbą poznania uczuć gospodarza, który w przypowieści zaprasza na ucztę, a wybrani goście odrzucają to zaproszenie. Odrzucając zaproszenie, bohaterowie przypowieści zasmucają gospodarza. To wspólnotowe pochylenie nad Ewangelią było też próbą odczytania, co Bóg mówi do nas tu i teraz i jak mamy żyć tym Słowem.
Dzień skupienia siemiatyckich wolontariuszy zorganizowano po raz pierwszy w 2015 roku. Także w tym roku dzięki posłudze ks. Mariusza Woltańskiego grupa mogła przeżyć wyjątkowy czas i przygotować się do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk [ksAP]