Z kolędą w Bazylice
Msza Święta sprawowana 31 stycznia 2021 roku o godz. 16:00, otrzymała iście anielską oprawę muzyczną. Bo oto do Bazyliki Mniejszej zawitali artyści Warszawskiej Opery Kameralnej, którzy postanowili, wraz z wiernymi zgromadzonymi w świątyni, zaśpiewać szereg kolęd w ramach towarzyszenia muzycznego podczas liturgii. Wśród wykonawców nie zabrakło Alicji Węgorzewskiej, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, słynnego w całej Europie mezzosopranu, a także Bogdana Kierejszy, wspaniałego skrzypka, oraz Roberta Grudnia, utalentowanego pianisty, organisty. Niesamowitą niespodzianką okazała się być aktorka Olga Bończyk, która podczas Mszy św. zaprezentowała nie tylko swoje aktorskie zdolności, ale również te wokalne – i to naprawdę na bardzo wysokim poziomie.
W palecie utworów znalazły się te znane z tradycji chrześcijańskiej i bogate w treści związane z tajemnicą Narodzenia Pana Jezusa kolędy, m.in. „Bóg się rodzi”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, czy też „Jezus malusieńki”, przepięknie wyśpiewana przez Olgę Bończyk. Oprócz tych najpopularniejszych wśród Polaków kolęd, usłyszano również bardzo melodyjne pastorałki, takie jak: „Nie było miejsca dla Ciebie” oraz „Mizerna, cicha stajenka licha”. Podczas komunii Bogdan Kierejsza i Robert Grudzień wykonali utwór solowy na skrzypce i organy, a Wojciech Sokolnicki, pierwszy tenor Warszawskiej Opery Kameralnej, zauroczył wszystkich cudowną interpretacją kolędy „Chicha noc”.
Po końcowym błogosławieństwie Mszy św. nastąpiło zwieńczenie wspólnego kolędowania. Artyści zaprosili wszystkich do włączenia się w śpiew kolędy „Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Odzew zgromadzonych w Bazylice węgrowskiej wiernych był rzeczywiście bardzo gromki. Nad wyraz rodzinna i ciepła atmosfera została spotęgowana przez dołączenie do tych znakomitych śpiewaków ks. dr. Łukasza Suszko, miejscowego wikariusza, który głębią swojego głosu spotęgował wydźwięk tej znanej i lubianej przez wszystkich kolędy.
W niedzielnej Mszy św. o godz. 16:00 uczestniczyli również: Paweł Marchela, burmistrz Węgrowa, Elżbieta Lanc, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego i Katarzyna Zabadała, dyrektor Węgrowskiego Ośrodka Kultury.
Tekst i zdjęcia – Jakub Plas