Zapewnienie wsparcia i pomocy
Ks. Biskup zapewnił, że osoby potrzebujące otrzymają, na miarę możliwości, niezbędne wsparcie i pomoc. Podkreślił również, że jeśli ktoś z bliskich wciąż przebywa na Ukrainie i szuka miejsca, gdzie mógłby się schronić, zostanie przyjęty i otoczony opieką.
Obecnie w Drohiczynie w budynkach diecezjalnych przebywa ponad 40 osób. Pochodzą z różnych części objętej wojną Ukrainy. Do Drohiczyna przyjechały prosto z granicy. Ich podróż z miejsca zamieszkania trwała niejednokrotnie kilkadziesiąt godzin. Część osób zatrzymała się na dłużej. Dzieci i młodzież zaczęły uczęszczać do szkoły. Dla innych jest to miejsce, gdzie mogą nabrać sił przed dalszą podróżą.
Seminaryjny refektarz jest miejscem, gdzie mogą się posilić. Sale wykładowe służą do nauki języka polskiego, które prowadzi miejscowa nauczycielka. Goście z Ukrainy chętnie odwiedzają seminaryjną kaplicę. Uczestniczą w codziennej modlitwie o pokój oraz w nabożeństwach wielkopostnych. Z własnej inicjatywy, aby okazać wdzięczność za okazywaną pomoc, chcą się angażować w codzienne prace, jak chociażby porządkowanie podwórza.
Uchodźcy z Ukrainy przebywają również w Domu Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim oraz Nadbużańskim Ośrodku Edukacji w Broku. Schronienie znaleźli także w domach zakonnych, jak chociażby u Sióstr Salezjanek w Sokołowie Podlaskim, Sióstr Karmelitanek w Siemiatyczach, czy przez kilka dni u Sióstr Urszulanek w Nurcu Stacji. Budynki parafialne na terenie diecezji są w stanie przyjąć blisko 250 osób. Część z nich już jest zajęta. Reszta pozostaje w stanie gotowości. Nie można zapomnieć o licznych rodzinach Diecezji Drohiczyńskiej, które pod swój dach przyjęły uchodźców.
tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski