„Ziemia, na której stoimy, kryje ciała i prochy setek tysięcy ludzi zamordowanych w wyniku bezbożnych działań, powodowanych bezbożną ideologią” – powiedział bp Sawczuk podczas Mszy św. celebrowanej na terenie Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Zagłady w Treblince
Jak co roku, w pierwszą sobotę września, gromadzą się wierni, aby w sposób szczególny modlić się za ofiary hitlerowskiej zbrodni. Z powodu pandemii koronawirusa uroczystość miała skromniejszy charakter.
Tradycyjnie rozpoczęto odprawieniem Nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Rozważania przygotował miejscowy proboszcz i kustosz Prostyńskiego Sanktuarium ks. kan. Józef Poskrobko, który przewodniczył nabożeństwu. Rozważając zbawczą Mękę Chrystusa, odwoływał się do cierpienia oraz dramatu osób więzionych, katowanych i mordowanych w obozie. Kolejne stacje Drogi Krzyżowej zebrani przemierzali pod przewodnictwem dużego, drewnianego krzyża niesionego przez harcerzy.
W oczekiwaniu na ks. Biskupa zebrani mieli okazję wysłuchać krótkiego programu słowno-muzycznego o charakterze patriotycznym.
Głównym punktem była Msza św. celebrowana przez ks. bpa Piotra Sawczuka w intencji pomordowanych. W homilii ks. Biskup przypomniał, że „ziemia, na której stoimy, kryje ciała i prochy setek tysięcy ludzi zamordowanych w wyniku bezbożnych działań powodowanych bezbożną ideologią. Nie liczyło się dla niej ludzie życie, a jedynie życie przedstawicieli określonej rasy, rasy aryjskiej, określającej się jako rasa panów. Inni ludzie byli traktowani jedynie utylitarnie – jeśli byli do czegoś przydatni, zachowywano ich przy życiu, jeśli nie – byli posyłani na śmierć”.
Ekscelencja przypomniał również motywy, dla których od wielu lat, rok rocznie, gromadzą się wierni na terenie obozu w Treblince. Wspominana jest zawsze kolejna rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Wznoszone są modlitwy za zmarłych, poległych i pomordowanych zarówno chrześcijan jak i wyznawców judaizmu oraz wszystkich, którzy stracili życie w Treblince. Coroczne spotkanie jest również okazją, by modlić się o pokój i bezpieczną przyszłość, „aby ożywić w sobie świadomość, ze wojna jest wielkim złem, a nienawiść niszczy nie tylko tego, który jest znienawidzony, ale i tego, który nienawidzi” – powiedział ks. Biskup.
Po zakończonej Eucharystii wieńce pod pomnikiem złożyły poszczególne delegacje. Gospodarzem uroczystości był zarówno miejscowy proboszcz ks. kan. Józef Poskrobko, jak i dyrektor Muzeum w Treblince dr Edward Kopówka. Wyjątkowym gościem był więzień obozu Zygmunt Chłopek. Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, pocztów sztandarowych, harcerzy i zuchów. Przy pomniku wartę honorową pełnili żołnierze z Jednostki Wojskowej 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie oraz harcerze.
tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski