Zmarł ks. prał. Franciszek Chowaniec współtwórca Ruchu „ Światło – Życie” – arch. nagranie ks. Artur Płachno
8 września 2015 r. w szpitalu w Oświęcimiu zmarł ks. prałat Franciszek Chowaniec, pierwszy i wieloletni moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie w Archidiecezji Krakowskiej, powołany do tej funkcji przez kard. Karola Wojtyłę.
Ks. Chowaniec zapoznał kard. Wojtyłę z ks. Franciszkiem Blachnickim, wielokrotnie pośredniczył w kontaktach między nimi. Jego pomysłem były krzyże animatorskie – pomysł specjalnych „fosek” dla animatorów autorstwa ks. Chowańca spodobał się ks. Blachnickiemu, który wprowadził go do błogosławieństwa animatorów podczas Centralnej Oazy Matki w Krościenku.
Ks. Chowaniec pełnił funkcję moderatora diecezjalnego przez kilkadziesiąt lat. Po zakończeniu tej posługi nadal uczestniczył w życiu Ruchu, prowadząc oazy, uczestnicząc w spotkaniach diecezjalnych i ogólnopolskich.
W ostatnią sobotę tegorocznych wakacji, gdy po raz pierwszy od wielu lat ks. Franciszek nie przyjechał na dzień wspólnoty do Kalwarii Zebrzydowskiej, o jego zasługach dla diecezji mówił kard. Stanisław Dziwisz. – Jak pamiętamy, twórcą oaz był ks. Blachnicki, dziś sługa Boży. Ale w archidiecezji krakowskiej tego ducha przejął od niego ks. Franciszek Chowaniec – wspominał metropolita krakowski.
– On zakochał się w tym pomyśle ks. Blachnickiego i tworzył tutaj zręby wszystkiego – ośrodków, programów, bo to wszystko dopiero się rodziło – opowiada z kolei ks. Michał Leśniak, diecezjalny moderator Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej. – Potem uczył tego nowego spojrzenia na duszpasterstwo, na liturgię kleryków w seminarium – dodaje.
Ks. Chowaniec urodził się 9 sierpnia 1931 r. we Włosienicy koło Oświęcimia. Ochrzczony został trzy dni później. Lata młodości przeżywał w cieniu pobliskiego obozu koncentracyjnego. Przerwaną w drugiej klasie szkoły podstawowej naukę Franciszek kontynuował po 1945 roku w Oświęcimiu, gdzie przyjął także sakrament bierzmowania i rozpoczął edukację w liceum salezjańskim. Do krakowskiego seminarium duchownego wstąpił w 1952 roku, a pięć lat później – w 1957 roku – przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Eugeniusza Baziaka.
Jako wikary pracował w Sułkowicach i Nowym Targu (tam spotkał się z ks. Blachnickim, który zaraził go ideą Ruchu Światło-Życie). W 1970 roku kard. Karol Wojtyła powołał księdza Chowańca na stanowisko prefekta seminarium w Krakowie. W 1973 roku ks. Franciszek objął duszpasterstwo ministrantów w archidiecezji, rok później został członkiem Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej, a w 1975 roku – rady Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej. Równocześnie był proboszczem parafii Wszystkich Świętych w Krakowie.
„Chcę Księdzu Kanonikowi powiedzieć, że praca, którą prowadzi, jest za łaską Bożą ogromnie cenna i owocna. Właśnie ta praca z liturgiczną służbą ołtarza prowadzona różnymi metodami, ale przede wszystkim metodą »oazową«, daje sposobność (…) spotkania się najwartościowszych przedstawicieli młodzieży i duchowieństwa. I to przynosi owoce, również w zakresie powołań kapłańskich” – pisał do ks. Franciszka ówczesny metropolita krakowski kard. Wojtyła.
„Wyrażając Księdzu Kanonikowi pełne uznanie i poparcie, proszę, aby się nie zrażał żadnymi trudnościami, ale kontynuował swą pracę pod opieką Niepokalanej” – zachęcał przyszły papież i święty.
Moderatorem Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej ks. Chowaniec został w 1977 roku. Funkcję tę pełnił do roku 2001.
Ks. Franciszek cały czas osobiście pracował z młodzieżą – w latach 1979-1996 uczestniczył w ponad 20 turnusach oaz rekolekcyjnych. Do zeszłego roku formacyjnego prowadził kursy i rekolekcje dla animatorów liturgicznych.
Mimo podeszłego wieku, nie przestawał być aktywny. M.in. co piątek spowiadał w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. I za każdym razem skrupulatnie przygotowywał się do takiego dyżuru.
– Zawsze miał ze sobą plik własnoręcznie przygotowanych karteczek – obrazków, cytatów, tekstów. Po sakramencie rozdawał je penitentom, zależnie od tego, co pojawiało się podczas spowiedzi – jednym o rodzinie, innym o modlitwie – opowiada ks. Leśniak. – Miał też artystyczną duszę – projektował ornaty, stuły. Był przy tym wszystkim człowiekiem niesamowicie pobożnym, rozmodlonym, zanurzonym w Bogu.
Uroczystości pogrzebowe ks. prał. Franciszka Chowańca rozpoczną się w piątek 11 września o godz. 16 w krakowskim kościele św. Piotra i Pawła (ul. Grodzka). Poprzedzi je czuwanie modlitewne od 15.00. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w sobotę 12 września o godz. 11 w kościele parafialnym we Włosienicy k. Oświęcimia.
Za – oaza.pl, foto „Niedziela” – ks.AP/Drohiczyn
Nagranie archiwalne ks. prał. Franciszkiem Chowańcem – ks. Artur Płachno
[sc_embed_player fileurl=”http://drohiczynska.pl/wp-content/uploads/2015/09/Zmarł-ks-Chowaniec-wypow-archiwalna.mp3″]