Alfa i Omega
Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła się Liturgią Światła celebrowaną przez ks. Zbigniewa Niemyjskiego, miejscowego proboszcza i dziekana dekanatu hajnowskiego oraz koncelebrowana przez ks. Mariusza Woltańskiego, prefekta parafii. Przy zgaszonych światłach w kościele, zostało rozpalone ognisko na zewnątrz. W tym miejscu nastąpiło poświęcenie ognia. Ten obrzęd jest związany z udzieleniem światła chwały nam, wiernym, przez Chytrusa. Po poświęceniu ognia nastąpiło przygotowanie paschału. Kapłan wyżłobił rylcem krzyż, nad nim literę alfa, a pod krzyżem literę omega. Ksiądz również żłobi w odpowiednich miejscach cyfry roku bieżącego. Podczas żłobienia rylcem celebrans wypowiedział: ,,Chrystus wczoraj i dziś. Początek i koniec. Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność. Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen”. Następnie paschał został procesyjnie wniesiony i podnoszony z trzykrotnym zatrzymaniem i podniesieniem z zawołaniem. Nastąpiło zapalenie świateł i przekazanie od paschału poświęconego ognia. Kolejnym krokiem jakie powzięło zgromadzenie liturgiczne, było odśpiewanie orędzia wielkanocnego, którego podjął się ks. Mariusz Woltański.
Po orędziu wielkanocnym nastąpiła Liturgia Słowa składające się z czterech czytań i Ewangelii. Odczytane zostały fragmenty Księgi Rodzaju dotyczące Stworzenia świata, Księgi Wyjścia dotyczące Przejścia przez Morze Czerwone i Księgi Izajasza mówiące o Zbawieniu dostępnym dla wszystkich oraz Epistoły – fragment List do Rzymian. Księga Izajasza należy do Starego Testamentu, a List do Rzymian – do Nowego Testamentu, dlatego między tymi czytaniami nastąpiło zapalenie świec ołtarzowych oraz intonacja „Chwała na wysokości Bogu” podczas którego zadźwięczały wszystkie dzwony. Warto dodać, że po czytaniach następowały psalmy i wezwania modlitewne kapłana. Kolejnym elementem Wigilii Paschalnej była Liturgia Chrzcielna podczas której była śpiewana Litania do Wszystkich Świętych oraz odmówione błogosławieństwo wody chrzcielnej. W trakcie litanii ksiądz Zbigniew zanurzał trzy razy paschał.
Później nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przy zapalonych świecach oraz aspersja, pokropienie wodą święconą. Dalej została odczytana modlitwa wiernych, a następnie – Liturgia Eucharystyczna przypominała codzienny porządek Mszy Świętej. Na zakończenie zgromadzenia liturgicznego, ksiądz odesłał lud słowami dodając alleluja, a następnie został wystawiony Najświętszą Sakramentu w Grobie Pańskim.
tekst i zdjęcia – al. Daniel Konik