Diecezjalne dziękczynienie za plony
Modlitwą różańcową poprowadzoną przed ks. Karola Lipczyńskiego wicemoderatora Wspólnot Maryjnych i Renatę Przewoźnik diecezjalną moderator Kół Żywego Różańca rozpoczęto diecezjalne dożynki. Tłem historycznym nawiązującym do dnia dożynek była 337. Wiktoria Wiedeńska, podczas której król Jan III Sobieski 12 września 1683 r. pokonał nawałę Turków pod Wiedniem i ocalił Europę przez zalewem muzułmańskim. Nieprzecenioną rolę, jak zauważył ks. Karol, odegrała w tym zwycięstwie Maryja.
O sprawowanie Eucharystii w intencji rolników oraz poświęcenie wieńców dożynkowych i ziarna na przyszłoroczne zasiewy poprosili Starostowie Dożynek państwo Celina i Wojciech Krasnodębscy. Uroczystego obrzędu poświęcenia wieńców dokonał ks. bp Piotr Sawczuk. Podczas Mszy św. modlono się za rolników i za wszystkich, którzy pracują na roli, za sadowników, hodowców, przetwórców. Modlono się także za bezpieczeństwo prac, by doceniano trud rolnika.
,,Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za Jego błogosławieństwo w tegorocznych żniwach i za wszystkie plony ziemi okupione potem i wytężoną pracą ludzką. Dziękujemy za rolników, którzy z wielkim poświęceniem pracowali, aby to, co zrodziła ziemia, zostało pieczołowicie zebrane. Dziękujemy Panu, za to, że nas żywi, ale też za to, że nas uczy swoich dróg, bo praca na roli prawdziwie uczy pokory, szacunku, wiary i miłości” – powiedział we wstępie homilii bp Piotr Sawczuk.
Pasterz Diecezji przywołał Ewangeliczne porównanie, szczególnie zrozumiałe dla rolników i sadowników: ,,Dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo, złe owoce”. Jak podkreślił Ekscelencja: ,,trzeźwo oceniając rzeczywistość, przeważnie można odróżnić kto mówi prawdę, a kto składa obietnice bez pokrycia. Tym bardziej Bóg rozpoznaje, kto jest szczery wobec Niego i gotowy pełnić Jego wolę, a kto tylko mówi ‘‘Panie, Panie’’, dużo obiecuje, ale nic nie daje”.
Gospodarstwo – jak zaznaczył bp Piotr Sawczuk – jest nie tylko miejscem pracy na roli, czy hodowli zwierząt. ,,Jest to przede wszystkim miejsce, gdzie toczy się ludzkie życie, gdzie człowiek od pierwszych dni swojej ziemskiej wędrówki uczy się miłości do Boga, szacunku do drugiego człowieka i uczciwej pracy” – podkreślił Biskup. Dodał, że bardzo ważne jest zatem tworzenie właściwej atmosfery w rolniczych rodzinach, przepajanie ich życia zasadami Ewangelii i pielęgnowanie narodowych, patriotycznych tradycji”. Wiedzą o tym polscy rolnicy, którzy, od wieków stali na straży tego, co prawdziwie, wartościowe, Boże i polskie. Bronili i żywili Ojczyznę. Natomiast wieś, zdaniem Biskupa Piotra, to nasza mała Ojczyzna, to spiżarnia całego państwa, to jego żywnościowe bezpieczeństwo, to kuźnia patriotycznych postaw”.
Na ręce Pasterza Diecezji przedstawiciele parafii złożyli dary ofiarne. W tym roku darami diecezjan z poszczególnych dekanatów jest 35 czerwonych ornatów. Gmina Jabłonna Lacka ofiarowała kosz z podarunkami. Niesiony był też bochen chleba i wino. Natomiast Starostwo z Sokołowa Podlaskiego ofiarowało kielich. Na zakończenie miał miejsce obrzęd pobłogosławienia chlebów, o poświęcenie których poprosili Starostowie Dożynek. Owoc pracy rąk ludzkich po skończonej liturgii został przekazany do poszczególnych parafii.
W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, do którego zgłoszonych zostały 62 wieńce, I miejsce zajęła par. Łubin Kościelny, II miejsce par. Winna Poświętna, III miejsce zaś par. Rozbity Kamień. I wyróżnienie przyznano par. Brańsk, II wyróżnienie par. Liw. Nagrody ufundowała Gmina Jabłonna Lacka.
Liturgia wzbogacona była komentarzami przygotowanymi przez ks. kan. Jarosława Rzymskiego notariusza kurii w Drohiczynie. Refleksją dotyczącą sytuacji rolników podzielił się także ks. kan. Antoni Sieczkiewicz diecezjalny duszpasterz rolników. W imieniu obecnych parlamentarzystów i Marii Koc senator RP, która nadesłała list na tę okoliczność, głos zabrał Waldemar Kraska wiceminister zdrowia. Podziękowania na ręce bp. Piotra Sawczuka złożył Wiesław Michalczuk wójt Gminy Jabłonna Lacka. Podsumowania zaś dokonał miejscowy proboszcz ks. kan. Walenty Wojtkowski, który wyraził wdzięczność Biskupowi za sprawowaną Mszę św. dziękczynną oraz zaangażowanym w przebieg i przygotowanie uroczystości. Na placu parafialnym dla wszystkich przybyłych przygotowany był poczęstunek, nad którym czuwał ks. Łukasz Starżyński, wikariusz par. Jabłonna Lacka.
Na diecezjalne dziękczynienie za plony przybyli przedstawiciele Kurii Diecezjalnej, Seminarium Duchownego reprezentowanego przez ks. prał. Tadeusza Syczewskiego rektora WSD w Drohiczynie oraz alumnów, siostry zakonne, księża dziekani oraz kapłani. Nie zabrakło również przedstawicieli władz parlamentarnych w osobie Waldemara Kraski senatora i wiceministra zdrowia, Macieja Górskiego posła na sejm RP, władz samorządowych i reprezentantów instytucji państwowych różnych szczebli. Obecne były także poczty sztandarowe OSP, strażacy, rolnicy, przedstawiciele oświaty i kultury oraz parafianie. Z racji na panującą pandemię koronawirusa do Jabłonny Lackiej przyjechały wyłącznie delegacje z poszczególnych parafii diecezji. W przyszłym roku dożynki diecezjalne odbędą się w par. Ciechanowiec.
Oprawę muzyczną liturgii przygotował chór parafialny z Jabłonny Lackiej przy wsparciu zespołu ,,Jabłoniacy”. Patronat medialny sprawowało Centrum Informacji Diecezji Drohiczyńskiej oraz ,,Niedziela Podlaska”.
Tekst – Monika Kanabrodzka
zdjęcia – Monika Kanabrodzka
zdjęcia – Ewa Krasnodębska