Pierwszy Wieczór Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim
W piątek 18 grudnia w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim odbył się pierwszy Wieczór Miłosierdzia wpisany w całoroczny plan przeżywania Roku Miłosierdzia w diecezji drohiczyńskiej. Sanktuarium w Sokołowie Podlaskim jest jedną z trzech świątyń, oprócz katedry w Drohiczynie i kościoła Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim, gdzie znajdują się Bramy Miłosierdzia, otwarte uroczyście 13 grudnia przez księży biskupów Tadeusza Pikusa i Antoniego Dydycza.
Kustosz sanktuarium ks. kan. Krzysztof Kisielewicz powiedział, że Wieczory Miłosierdzia, celebrowane w Roku Miłosierdzia są odpowiedzią na wyznaczony przez papieża Franciszka znak na dzisiejsze czasy. Istotą tych modlitewnych spotkań jest stworzenie możliwości dłuższej modlitwy i bycia z Chrystusem, w miejscu doznawanych łask od Jezusa Miłosiernego.
Wieczory Miłosierdzia mają odbywać się w Roku Miłosierdzia zawsze w trzeci piątek miesiąca o godzinie 18.00. Złożą się na nie trzy elementy: formacja i wysłuchanie Słowa Bożego, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz czyn miłosierdzia w postaci złożenia daru materialnego dla biednych do wystawionych koszy.
Każdy uczestnik losowo wybiera również cytat biblijny, mający być dla niego duchowym przesłaniem.
„Chcemy doświadczać Bożego Miłosierdzia i sami stawać się czynnymi świadkami miłosierdzia. Chcemy też, aby każdego dnia odmawiano Koronkę do Miłosierdzia Bożego, wpisując się do księgi na cały rok i wspierając tą modlitwą intencje Ojca Świętego i Światowych Dni Młodzieży”
– mówił ks. Kisielewicz.
Zainicjował on te spotkania wraz z wikariuszami: ks. Radosławem Żukowskim i ks. dr. Piotrem Wójcikiem. Gościem pierwszego Wieczoru Miłosierdzia był znany z ewangelizacji religijną pieśnią, ks. Stefan Ceberek. Podczas Eucharystii celebrowanej wraz kustoszem sanktuarium oraz jego budowniczym ks. kan. Stanisławem Boguszem, wygłosił on homilię, przeplataną utworami muzycznymi. Ukazał w niej wielką rolę modlitwy w podejmowaniu wszelkich planów i działań na różnych płaszczyznach ludzkiego życia osobistego społecznego. Wskazał szczególnie znacznie modlitwy różańcowej, będącej lekarstwem na dolegliwości duchowe oraz Koronki do Bożego Miłosierdzia, w której Jezus Miłosierny staje się ratunkiem dla wierzących. Ks. Ceberek przewodniczył również adoracji Najświętszego Sakramentu w dziękczynieniu za Miłosierdzie Boże. Celebransowi towarzyszyła również młodzieżowa grupa muzyczna działająca przy sanktuarium św. Teresy w Porządziu.
Artur Płachno