Poświęcenie kaplicy stanowiącej wotum za wolność Polski i Europy w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej
Przed rozpoczęciem uroczystej Eucharystii Władysław Żero – przewodniczący komitetu odpowiedzialnego za budowę kaplicy – powitał ks. Biskupa, duchowieństwo, przybyłych gości, wśród których był obecny Bohdan Paszkowski – Wojewoda Podlaski, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz służb mundurowych. Bardzo ważnym elementem było przybliżenie historycznego i kulturowego znaczenia kaplicy, którego dokonał Zbigniew Romaniuk. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie „Świętego Miejsca” w przypominaniu Polakom o niepodległości, patriotyzmie i bogatej historii Polski. Ks. prał. Janusz Łoniewski – dziekan i proboszcz brański wyjaśnił natomiast rolę tego miejsca w kontekście wiary i przywiązania Narodu Polskiego do Boga i Najświętszej Maryi Panny.
Po rozpoczęciu Eucharystii ks. Biskup uroczyście poświęcił kaplicę. W swojej homilii przypomniał, czym jest faktycznie „Miejsce Święte”. Jest takie, „bo czuje się tu jakby bardziej intensywną obecność Pana Boga – Tego, od Którego wszystko się zaczęło i Który jest wszędzie i ku Któremu wszystko zmierza”. Jako miejsce szczególnej obecności Boga zostało ono naznaczone cudowną obecnością Maryi, która według przekazów miała się objawić jednemu z mieszkańców i pozostawić odcisk stopy na jednym z kamieni oraz cudowne źródełko, którego woda ma właściwości uzdrawiające. „Ogarnia nas niemałe zdziwienie, że w dniu obranym na dzień pobłogosławienia kaplicy, rozbrzmiewają następujące słowa I czytania: Wszyscy spragnieni, przyjdźcie do wody, przyjdźcie, choć nie macie pieniędzy!. Nie jest to fragment Pisma Świętego specjalnie dobrany, ale przewidziany na dzisiejszą niedzielę i odczytywany w każdym kościele. Myślę jednak, że nie wszędzie brzmią one tak, jak tu. (…) przyjdźcie po to, czego nie kupuje się za pieniądze, co nie ma swojej wymiennej ceny, co jest bezcenne” – powiedział ks. Biskup. Nawiązując do okoliczności powstania tej kaplicy jako wotum Bogu za cudowne działanie Boga, Ekscelencja przypomniał zgromadzonym, że każdy człowiek potrzebuje Bożej interwencji i Jego miłości, szczególnie kiedy doznaje ciężkich doświadczeń i trudności. Ufność w Bożą pomoc była obecna w sercach walczących podczas Bitwy Warszawskiej i jest obecna dzisiaj w sercach tak wielu Polaków. Nawiązując do słów Fiodora Dostojewskiego ks. Biskup stwierdził, że „Boga potrzebuje każdy i katorżnik i wolny, ale niewątpliwie katorżnik bardziej tę potrzebę odczuwa”. Przypomniał również, że ta kaplica jest przede wszystkim po to, aby w ciszy i skupieniu każdy wierzący mógł zwrócić się do Boga i powierzyć Mu swoje życie za przyczyną Niebieskiej Matki.
Posłuchaj homilii ks. bpa Piotra Sawczuka:
Dla upamiętnienia tego wydarzenia ks. prał. Zbigniew Rostkowski – Kanclerz Kurii odczytał dekret poświęcenia „Miejsca Świętego”.
Po Eucharystii Pan Franciszek Szmurło (97 lat) za wybitne zasługi dla Rzeczpospolitej Polskiej oraz za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ks. Biskup natomiast wręczył Krzyż Diecezji Drohiczyńskiej panu Władysławowi Żero za szczególne zasługi i zaangażowanie w budowę tego wotum Bogu za wolność. Dla upamiętnienia tego ważnego wydarzenia, jakim jest 100. Rocznica Bitwy Warszawskiej, Kampania Honorowa 18. Pułku Rozpoznawczego, na zakończenie Apelu Poległych, wystrzeliła salwę honorową na cześć wszystkich obrońców Ojczyzny.
Posłuchaj Apelu Poległych:
Zakończenie uroczystości zostało uświetnione występem zespołu ludowego.
tekst – ks. Patryk Nagórny
zdjęcia – al. Piotr Zdzieborski