“Sakrament jest to widzialny znak niewidzialnej łaski”
Ks. prał Leszek Gardziński, miejscowy proboszcz wyraził radość z obecności ks. Biskupa Piotra Sawczuka oraz zgromadzonych wiernych. Kapłan wprowadził w przeżywanie wielkoczwartkowej liturgii na której nie zabrakło kapłanów posługujących w parafii oraz przyjezdnych.
Z okazji ustanowienia kapłaństwa na ręce ks. Biskupa Piotra Sawczuka dzieci złożyły najlepsze życzenia wszystkim kapłanom. W imieniu całej parafii państwo Marchela, przedstawiciele całej wspólnoty również skierowali słowa wdzięczności za dar kapłaństwa oraz życzyli Księżom mocy Ducha Świętego. Wyrazem podziękowania były wręczone wszystkim zgromadzonym kapłanom białe róże.
Podniosłym momentem było przyznanie Medalu Zasługi Diecezji Drohiczyńskiej. W dowód uznania za świadectwo chrześcijańskiego życia, za wieloletnie zaangażowanie w rozwój życia religijnego w diecezji drohiczyńskiej, w Polsce i poza Jej granicami, ks. bp Piotr Sawczuk wręczył Złoty Medal Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej Pani Krystynie Świerczewskiej.
Ks. bp zauważył w homilii, że bardzo ważnym obrzędem liturgii Wieczerzy Pańskiej jest gest umycia nóg, który z powodu pandemii został opuszczony. Zdaniem Ekscelencji, czynność umycia nóg przetrwała w liturgii wielkopostnej do dzisiaj, zapewne dlatego, że Kościół chce naśladować samego Boga, Który w Chrystusie, uklęknął przed grzesznym człowiekiem, aby go obmyć. Ponadto, czynność ta “jest znakiem pokuty, uniżenia, znakiem miłości wobec bliźniego”. – Jest odwołaniem się do mocy Chrystusa, która strąca władców z tronu a wywyższa pokornych – dodał. Jak podkreślił Biskup, trzeba, byśmy pozwolili Jezusowi okazać nam miłość. – On wszystko wiedział, wiedział, że Judasz zdradzi, że Piotr się zaprze, pamiętał, że synowie Zebedeusza marzyli o pierwszych miejscach, a jednak każdemu bez wyjątku umył nogi – wskazał.
Ekscelencja powiedział, że musimy patrzeć nie sentymentalnie, ale sakramentalnie. – Sakrament jest to widzialny znak niewidzialnej łaski – dodał. Na koniec zaapelował: “pozwólmy, aby Bóg ogarnął nas swoją miłością i ukazał Eucharystię, jako swój boski sposób na zbliżenie człowieka z Bogiem i ludzi między sobą”.
Na zakończenie liturgii miało miejsce procesjonalne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do “Ciemnicy”. Od tej chwili aż do wieczora w Wielką Sobotę, w kościołach milkną dzwony i organy, zaś słychać jedynie drewniane kołatki. Ołtarze pozostają bez obrusów i wszelkich ozdób aż do Wigilii Paschalnej.
Wielki Czwartek rozpoczyna uroczyste obchody Świętego Triduum Paschalnego. Tego dnia wspominamy ustanowienie przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.
Tekst i zdjęcia – Monika Kanabrodzka