Synonim bohaterstwa
Przed rozpoczęciem Mszy św. 14 lutego głos zabrał wiceprezes stowarzyszenia, który nakreślił okoliczności powołania Armii Krajowej, wojskowej formacji Polskiego Państwa Podziemnego oraz przedstawił krótką historię jej dokonań. Zwrócił uwagę na fakt, że fenomenem w skali świata jest wspomniana największa podziemna armia, która powstała i skutecznie działała w czasach wojny i wszechobecnego terroru. Jej żołnierze zbrojnie przeciwstawili się najeźdźcom niemieckim i sowieckim. Stali się symbolem walki o niepodległość Ojczyzny, a Armia Krajowa synonimem bohaterstwa. W wystąpieniu wspomniano również kpt. Władysława Łukasiuka „Młota”, legendę ziemi podlaskiej, który stał się przykładem wierności przysiędze oraz niezłomności postawy w walce z totalitaryzmem hitlerowskim i komunistycznym.
Prelegent zwrócił szczególną uwagę obecnych, że szczątki wielu z tych, którzy ponieśli najwyższą ofiarę w obronie wartości zawartych w triadzie „Bóg, Honor, Ojczyzna”, nie spoczęły w tradycyjnym grobie, ale zostały wrzucone do bezimiennych dołów śmierci, zakopane na śmietnikach, w tajemnicy. Władza komunistyczna chciała wymazać z pamięci potomnych prawdę o bohaterach, ich postawach, wartościach i wyborach.
Następnie w kościele została odprawiona Msza św. we wspomnianych intencjach. Przewodniczył jej ks. dr Tomasz Żukowski, proboszcz par. w Ruskowie, zaś homilię wygłosił ks. dr hab. Tadeusz Syczewski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, który również wspomniał zasługi żołnierzy AK i Władysława Łukasiuka ps. Młot. Uroczysty charakter Mszy św. podkreśliły obecne poczty sztandarowe: Światowego Związku Armii Krajowej Okręg Mazowsze oraz Mazowsze Północne, Związku Żołnierzy NSZ Okręg Łomża i Białystok. Wśród uczestników Mszy św. byli przedstawiciele Światowego Związku AK Koła Płock, Związku Żołnierzy NSZ Okręg Mazowiecki. Nie zabrakło także wójta Gminy Platerów.
Inicjatorem uroczystości był ks. dr Tomasz Żukowski oraz Stowarzyszenie Historyczne im. „11 Grupy Operacyjnej NSZ”, które statutowo zajmuje się propagowaniem i odkłamywaniem powojennej historii Polski i przywracaniem pamięci o bohaterach.
Msze św. w intencji kpt. Władysława Łukasiuka są częścią inicjatywy podjętej przez Stowarzyszenie Historyczne im. „11 Grupy Operacyjnej NSZ” mającej na celu upamiętnienie tego Żołnierza Wyklętego, a jej finałem będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej w jego rodzinnej wsi Tokary. Uroczystość planowana jest w połowie czerwca tego roku. Nieocenione wsparcie dla podjętej inicjatywy okazał ks. dr Tomasz Żukowski, proboszcz parafii w Ruskowie. Współpracę, przy organizacji uroczystości, zadeklarowali wójt Gminy Platerów i wójt Gminy Korczew oraz mieszkańcy i przedstawiciele lokalnej społeczności Tokar, Ruskowa i Sarnak.
Tekst: Andrzej Przemyłski
Zdjęcia: Archiwum autora