Szkoła Podstawowa w Boćkach ma 100 lat
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w miejscowym kościele pw. św. Antoniego i św. Józefa oraz modlitwą w cerkwi prawosławnej w Andryjankach. Następnie wszyscy uczestnicy wydarzenia zebrali się w budynku szkoły. Pan dyrektor Kazimierz Pietraszko powitał zaproszonych gości. Byli to: biskup drohiczyński ks. Piotr Sawczuk, prawosławny arcybiskup bielski- Grzegorz, duchowni obu wyznań (wielu to absolwenci tej szkoły), władze samorządowe, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Stanisław Derehajło, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, Policji i Straży, radni i sołtysi, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, emerytowani i obecni nauczyciele, uczniowie i absolwenci, a także mieszkańcy gminy. Szczególnie wzruszającą chwilą była minuta ciszy i zapalenie symbolicznego znicza za tych którzy odeszli, a potem poświęcenie nowego sztandaru szkoły przez biskupów obu wyznań, obecnych na uroczystości.
Początki tej instytucji sięgają wiosny 1919 roku, pierwszych miesięcy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapisano w szkolnej kronice, że funkcjonowała wówczas w Boćkach szkoła dwuklasowa. W czasie uroczystości historia szkoły została opowiedziana w formie przedstawienia. Autorkami scenariusza były Małgorzata Lasecka i Anetta Malinowska. „ Ideą napisania scenariusza był przekaz międzypokoleniowy” – mówiły.
Babcia opowiadała o tym jak było kiedyś, a dzieci jak wygląda edukacja w czasach współczesnych. To przekaz nie tylko historii szkoły i naszej społeczności, ale też tradycji, pieśni i wierszy, a szczególnie wartości, z których najważniejsze to patriotyzm i wolność”. „Wasza szkoła nie zawsze mieściła się w tym budynku- mówiła Babcia- Początkowo był to niewielki budynek drewniany przy rynku, potem drewniana tzw. stara szkoła przy ulicy Dubieńskiej, naprzeciwko dzisiejszej murowanej. Tych drewnianych budynków już nie ma. W 1985 roku zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Szkoły w Boćkach”. Na pytanie dziecka – Kto zaangażował się w budowę?, Babcia odpowiedziała: „Ówczesna dyrektor szkoły- Krystyna Ulikowska , władze gminy z wójtem Julianem Baranem, nauczyciele, mieszkańcy , wszyscy. A zakup terenu pod budowę został sfinalizowany dzięki pomocy księdza Kazimierza Siekierki. W 1997 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowej szkoły- kontynuowała Babcia , 1999 roku powstały gimnazja. W 2000 roku gimnazjum otrzymało imię Jana Pawła II”. Kolejna reforma zlikwidowała gimnazja , ale Patron pozostał. Przedstawienie pełne było porównań dawnych czasów i współczesnych, a także pieśni i wierszy patriotycznych.
Nie mogło zabraknąć na tej uroczystości Pani Krystyny Ulikowskiej, wielce zasłużonej w stworzeniu nowego budynku szkoły. Wzruszonym głosem opowiadała o czasach kiedy trwała budowa szkoły, o „załatwianiu” materiałów, trudnościach, ludziach zaangażowanych w budowę i wreszcie o radości otwarcia nowego budynku.
Ks. Andrzej Chibowski , absolwent szkoły w Boćkach, podkreślał znaczenie edukacji i wychowania w tej małej szkole dla swojego przyszłego życia. Mówił o dyscyplinie, wspominał nauczycieli. Najlepsze życzenia złożyła też Pani kurator Beata Pietruszka i marszałek Stanisław Derehajło (absolwent szkoły w Boćkach). „ Jesteśmy skazani na sukces jeżeli tylko będziemy patrzeć w przyszłość z optymizmem i konsekwentnie dążyć do jego realizacji”- mówił. Słowami tymi nawiązał do wieloletnich trudów i dążeniu do budowy nowej siedziby szkoły. Odczytano listy od Dariusza Piontkowskiego, ministra edukacji narodowej i ks. arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Rwandzie, absolwenta boćkowskiej szkoły.
Uroczystościom towarzyszyła wystawa archiwalnych zdjęć z historii szkoły, tych z początków jej istnienia i tych bardziej współczesnych. Wielu absolwentów odnalazło tam siebie i swoich kolegów z klasy. Można było wpisać się do księgi pamiątkowej, a także zasiąść w ławce z dawnych lat i poczuć się, jakby czas się cofnął. Setne urodziny szkoły były także okazją do serdecznych spotkań, wzruszających rozmów i wielu powitań po latach.
Tekst i zdjęcia – Teresa Modzelewska/ (zdjęcia z kościoła) Profil Szkoły Podstawowej w Łubinie Kościelnym
Jubileusz Szkoły Podstawowej w Boćkach:
Zdjęcia archiwalne z wystawy: