W chłopkowskiej parafii od 100 lat rozbrzmiewa słowo Boże i katolickie nauczanie wiary, sprawowane są sakramenty i wznosi się ku Bogu ufna modlitwa – powiedział 13 września 2020 r. bp Piotr Sawczuk.
Prelekcja poświęcona historii parafii wygłoszona przez Dariusza Kazuna wprowadziła w uroczyste obchody jubileuszu.
Ks. proboszcz Paweł Błaszyk powitał zgromadzonych kapłanów, siostry zakonne, władze samorządowe, parafian i gości. Opowiedział o przygotowaniach do jubileuszu, na które złożyło się odnowienie wnętrza świątyni oraz uczestnictwo w Misjach Świętych poprowadzonych przez ks. Dariusza Kujawę, diecezjalnego Ojca Duchownego kapłanów.
,,Gromadzimy się przed Chrystusowym obliczem, aby wznieść dziękczynną modlitwę i uwielbić Boga za 100 lat istnienia rzymskokatolickiej parafii w Chłopkowie” – powiedział we wstępie homilii ks. bp Piotr Sawczuk. W dalszej części Ekscelencja odwołał się do obchodzonego święta narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Przywołując historię parafii, ks. Biskup zauważył, że: ,,niemało zapewne było w tym czasie momentów przebudzenia wiary, nawrócenia z grzechów i upadków. Niemało przejawów troski o Kościół i o duchowe dobro ludzi. Niemało też osób przewinęło się w ciągu 100 lat przez parafię”. Co najważniejsze, jak podkreślił bp Piotr – Kościół żyje a wspólnota uczniów Chrystusa się nie starzeje.
Pasterz Diecezji poświęcił wieńce dożynkowe oraz udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Wyrazy wdzięczności w postaci darów na ręce bpa Piotra złożyli reprezentanci parafii. Podziękowania wyrazili przedstawiciele rady parafialnej, młodzieży i ich rodziców, a także starosta powiatu łosickiego, sekretarz gminy w imieniu wójta gminy Sarnaki.
Początki Chłopkowa sięgają XV wieku. Niewiele później została tu erygowana parafia tradycji wschodniej. Na skutek polityki religijnej caratu, w 1875 r. została zlikwidowana unia, a unickie parafie siłą zostały przekształcone na prawosławne. Na rozkaz władz carskich dotychczasową świątynię unicką rozebrano i przekształcono na cerkiew. W konsekwencji ukazu tolerancyjnego cara Mikołaja II z 1905 r. unici mogli powrócić do wytęsknionego obrządku łacińskiego. Po odzyskaniu niepodległości, Biskup Przeździecki z dniem 15 kwietnia 1920 r. wydał dekret powołujący do życia par. rzymskokatolicką w Chłopkowie.
tekst i zdjęcia – Monika Kanabrodzka