W służbie wspólnocie uczniów Chrystusa
Ks. Biskup w wygłoszonej homilii wskazał na niektóre cechy, jakimi powinien odznaczać się katecheta. Jest to osoba, która inspiruje do stawiania pytań i szukania odpowiedzi, upewnia w przekonaniu, że istnieje obiektywna prawda. „Bardzo ważna jest umiejętność łączenia pracy nauczyciela religii ze składaniem świadectwa własnej wiary, pokazywaniem w dojrzały sposób, że Chrystus ma rację, Jego nauka się sprawdza, nadaje ludzkiemu życiu sens i wprowadza w nie pokój” – powiedział. Podkreślił, że katecheta jest osobą, która ukazuje sens Kościoła jako wspólnoty uczniów Chrystusa. Istotna jest również umiejętna współpraca z rodzicami – pierwszymi wychowawcami. „Macie mieć dla siebie i dla innych cierpliwość, ofiarować swój czas i swoje talenty w służbie wspólnocie”. Jako przykład wskazał patronkę dnia św. Monikę. Za jej wstawiennictwem prosił, by katecheci potrafili skutecznie przybliżać swoich uczniów do Boga i ukazywać sens chrześcijańskiego życia.
Za przygotowanie liturgii odpowiadali katecheci z dekanatu węgrowskiego. Jego przedstawicielki na początku poprosiły ks. Biskupa o sprawowanie Eucharystii z prośbą o Boże błogosławieństwo na nowy rok pracy. Wyrazem wdzięczności były złożone kwiaty zarówno ks. Biskupowi jaki dyrektorowi Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej – ks. kan. Krzysztofowi Mielnickiemu.
Druga część spotkania miała miejsce na auli seminaryjnej a stanowiło ją szkolenie dotyczące osoby i nauczania bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego zatytułowane „Wierzyć, działać i zwyciężać jak Prymas Tysiąclecia”. Zaprezentowano trzy tematy: „Godność człowieka. Pole zmagań Prymasa Tysiąclecia” – Iwona Czarcińska – świadek życia bł. kard. Wyszyńskiego, członkini Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego; „Prawa i wolność człowieka w ujęciu Prymasa Tysiąclecia” – dr Dawid Kostecki – dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, związany z Katedrą Teorii i Filozofii Prawa KUL; „Prymas Tysiąclecia – obrońca kultury narodowej” – Kamil Sulej – dyrektor Instytutu Katolickiej Nauki Społecznej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Czwarty wykład „Prymas Wyszyński współczesnym trenerem personalnym?” prof. Pawła Skibińskiego – zastępcy dyrektora ds. naukowych Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego został udostępniony uczestnikom drogą elektroniczną.
Nie mogło zabraknąć wystąpienia ks. kan. Krzysztofa Mielnickiego – organizatora całego spotkania, podczas którego zaprezentował sprawy organizacyjne, formacyjne oraz podał najważniejsze ogłoszenia dotyczące rozpoczynającego się roku katechetycznego.
Spotkanie zakończył obiad na refektarzu seminaryjnym.
tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski